ТЕОДОРА БЪРЗАКОВА, "Свободна Европа"

"Отне ми 7 години тежък физически труд, беше като копаене в мина. В края на деня ме болеше всичко - гръб, ръце, очи", казва артистът Теодор Ушев за работата си по филма "Физика на тъгата", базиран на едноименната книга на Георги Господинов. 27-минутният анимационен филм спечели специалната награда на журито на Международния филмов фестивал в Торонто.

Необичайната техника за рисуване, използвана от художника във филма, се нарича енкаустика и се използва за първи път в анимацията. "Трябваше да "изобретявам" в движение как да движа изображението", обяснява Ушев в интервю за Свободна Европа.

"Първите капсули на времето са египетските саркофази. Вътре са поставяли обекти от всекидневния живот на починалите. На капака на мумията рисували реалистичен портрет с горещ восък и пигменти. Те са запазени 20 века като цвят и текстура. Оттам ми хрумна идеята да използвам тази толкова солидна като резултат и толкова флуидна като процес техника", разказва режисьорът за причините за избора на уникалния метод.

За него филмът "Физика на тъгата" е точно това - "капсула на времето", която разказва една история през различни "обекти, спомени, мелодии".

"Прочетох книгата за една нощ. Разпознах и своята история в нея. Историята на децата - минотаври, израснали в тъмните мазета на социализма. Сутринта вече имах идея за филм. Не познавах Георги лично, писах му, той каза да. И аз се заех със "съсипването" на книгата му", разказва Теодор Ушев.

Въпреки че историята във филма е разказана по много личен начин, режисьорът подчертава, че той не е биографичен. "Просто има лични истории, истории на мои приятели, истории на Георги, всичко смесено в една фикция", допълва той.

Теодор Ушев е роден на 4 февруари 1968 г. Завършва "Графичен дизайн" в Художествената академия в София през 1995 г. и се мести в Канада четири години по-късно. Преподава и провежда различни уъркшопове и майсторски класове в повече от 20 университети и фестивали по света. Анимационните му творби – късометражните филми „Тауър Бауър“ (2005), по музика на Георгий Свиридов, детският „Царица“ (2006) и „Човекът, който чакаше“ (2006), по текст на Кафка – печелят множество награди по света.

Неговият филм Gloria Victoria (2013) е обявен за най-добър анимационен филм на годината и е номиниран за анимационните награди на Холивуд Annie. През 2014 г. Канадският филмов институт издава книга Dark Mirror: The Films of Theodore Ushev („Тъмно огледало: Филмите на Теодор Ушев“), която е посветена на творчеството на Ушев. Неговият филм "Сляпата вайша" е номиниран за наградата „Оскар“ за късометражен анимационен филм през 2017 г.

По повод последния си филм "Физика на тъгата" Ушев казва, че се е припознал в разказа на Георги Господинов, защото смята себе си за част от онова „изгубено поколение“. В интервю за онлайн арт списанието Zippy Frames артистът казва, че книгата го е развълнувала силно при първия прочит. Затова и решава да я адаптира в анимационен филм.

"Рисувам мой портрет, портрети на дъщеря ми, на баща ми, за да разкажа историята на цялото поколение Х. Като Фаюмските портрети по саркофазите – пълни с истории. Разкази за нещастието и тъгата на едно поколение, което имаше шанса, надеждите и възможността да направи света по-добър. И се провали“, пояснява Ушев.

На въпрос на Свободна Европа защо избира да прави анимационни филми, Ушев отговаря, че смята анимацията за "медиума, в който се изразявам най-добре, който включва в себе си всички изкуства".

"Анимацията е еквивалент на поезията в литературата. Не се продава масово, не сме звезди, няма претенция, бляскавост, слава. Просто малки, персонални филми. Е, понякога се случва да уцелим ваксата (восъка) и да докоснем повече хора", допълва той.

 

Единствената прожекция за България на филма "Физика на тъгата" ще бъде в рамките на филмовия фестивал "Киномания" на 17 ноември в София, заедно с анимационен кино-концерт по "Четирите годишни времена" на Вивалди.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Културата е замислена не като игра и не от игра, а в игра.“

Йохан Хьойзинха, холандски филолог и историк, роден на 7 декември преди 151 години

Анкета

Ще подарите ли книга за Коледа?

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Наполеон“ - филм за възхода и падението на един амбициозен лидер

 

Ридли Скот здравата се е потрудил върху своя епос и заслужава похвала, която ще му е необходима в неговото по-нататъшно творческо развитие

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.