Писателката Кристин Димитрова издаде в книга 3-годишното си изследване на българския образ в британската, американската и англоканадската преса. То носи заглавието „Ефирни песни и тайни служби“. Пред телевизия BIT тя разказа как изглеждаме в очите на западните медии.
"Ефирните песни и тайните служби са поводът, поради който най-често ни споменават в чужбина. Ние се славим с ефирните песни, много пъти именно това съчетание се появява – „И българските ефирни песни плениха публиката!“, и с българските тайни служби, особено през социализма, по-късно са приятелски и тайните служби поизчезват от хоризонта на журналистиката", каза Димитрова. „За щастие не сме само тайни служби, образът на България е по-богат от заглавието ми. Исках да подхвана нещата от социализма, за да разбера, ако има развитие, какво е то, кои са трайните впечатления и кое се изменя“, сподели за книгата си тя.
Според нея има ясна граница между периода на социализма и демокрацията, а пример за това са статиите за виното. Докато преди 1989 г. не може да се срещне хубава статия за българското вино, то след промените е обратното.
„Има и теми обаче, по които винаги сме представяни в хубава светлина. Това са българските песни и спасяването на евреите по време на Втората световна война“, каза още писателката. „В един момент изглеждахме като голямата заплаха за Англия. Найджъл Фараж плашеше хората, че 60-милионна Англия ще бъде залята от 7-милиона българи. Нещата вършеха работа за тамошната политика, докато се разбра, че това не се случи. А сега пречим на мигрантите да влизат… Тук говорим за различни политики и всеки гледа да пречупи фактите така, че да му послужат на местните нужди.“