Писателката Кристин Димитрова издаде в книга 3-годишното си изследване на българския образ в британската, американската и англоканадската преса. То носи заглавието „Ефирни песни и тайни служби“. Пред телевизия BIT тя разказа как изглеждаме в очите на западните медии.

"Ефирните песни и тайните служби са поводът, поради който най-често ни споменават в чужбина. Ние се славим с ефирните песни, много пъти именно това съчетание се появява – „И българските ефирни песни плениха публиката!“, и с българските тайни служби, особено през социализма, по-късно са приятелски и тайните служби поизчезват от хоризонта на журналистиката", каза Димитрова. „За щастие не сме само тайни служби, образът на България е по-богат от заглавието ми. Исках да подхвана нещата от социализма, за да разбера, ако има развитие, какво е то, кои са трайните впечатления и кое се изменя“, сподели за книгата си тя.

Според нея има ясна граница между периода на социализма и демокрацията, а пример за това са статиите за виното. Докато преди 1989 г. не може да се срещне хубава статия за българското вино, то след промените е обратното. 

„Има и теми обаче, по които винаги сме представяни в хубава светлина. Това са българските песни и спасяването на евреите по време на Втората световна война“, каза още писателката. „В един момент изглеждахме като голямата заплаха за Англия. Найджъл Фараж плашеше хората, че 60-милионна Англия ще бъде залята от 7-милиона българи. Нещата вършеха работа за тамошната политика, докато се разбра, че това не се случи. А сега пречим на мигрантите да влизат… Тук говорим за различни политики и всеки гледа да пречупи фактите така, че да му послужат на местните нужди.“ 

„Благоразумното момиче не трябва да влиза в разговори с непознати жаби.“

Шарл Перо, френски писател, роден на 12 януари преди 397 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…