От днес, 12 януари, в арт кината на България тръгва руският шедьовър „Болшой“. Режисьор на лентата е известният с перфекционизма си Валерий Тодоровски – това е първият му пълнометражен филм през последните 9 години. 

Сценарият е на Анастасия Палчикова, писан по идеята на Валерий Тодоровски и Иля Тилкин.

Филмът разказва за младата и изключително талантливата танцьорка Юлия Олшанска от малко миньорско градче. Тя изтегля „щастливия билет“: забелязва я бившият балетист Потоцки, който й предрича бъдеще на велика балерина, достойна за главната сцена на страната. Все пак, за да се превърне в диамант, всеки, дори и най-забележителен елмаз, се нуждае от обработка, и пътят на Юлия към легендарната сцена на Болшой театър минава през балетното училище, където за наставник непокорната провинциална девойка получава още по-своенравната преподавателка Галина Михайловна Белецкая. Превръщането й в прима ще изиска невероятно себеотрицание, и Юлия от собствен опит ще трябва да се увери, че големият балет — това е не само сияйната белота на балетните пачки, златото на ложите и галенето на копринените панделки. 

В ролите са Алиса Фрейндлих, Валентина Теличкина, Александър Домогаров, Никола льо Риш, Маргарита Симонова, Анна Исаева, Екатерина Самуйлина, Анасатсия Плотникова, Анастасия Прокофиева, Анна Тарасенко, Андрей Сорокин и др. Хореограф за танците е Олег Глушков.

Използвани повече от 500 костюма при снимките. Участвали са 70 професионални балетни артисти. Руската премиера е на 11 май 2017 г. Част от сцените са снимани на историческата сцена на Болшой театър.

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин