СВЕТОСЛАВА КУЗМАНОВА, БНР

Балетният спектакъл „Хиляда и една нощ“ ще има премиера тази вечер на сцената на Софийската опера и балет. Световноизвестният балетист и педагог Елдар Алиев е хореограф на спектакъла, с който се отбелязват 100 години от рождението на азербайджански композитор Фикрет Амиров.  

Роденият в Баку световноизвестен балетист и хореограф Елдар Алиев е поставял „Хиляда и една нощ“ и в Америка, и в Европа. У нас тази премиера трябваше да се случи преди две години, но Ковид пандемията я отложи. Примабалерината Марта Петкова влиза в  два образа - на Шехерезада и на Нурида:

"Двете роли имат доста допирни точки в хореографията. Преди две години Елдар беше тук и работихме по подготовка за премиерата. Той е изключителен професионалист и за нас като артисти работата с него е много ползотворна и много приятна. Изисква ужасно много от един човек и в началото на теб ти се струва невъзможно дори това, което той те кара да направиш. С времето то става възможно и той така подтиква всеки един изпълнител да може да се развива, което всъщност е безценно".

Боряна Петрова - също примабалерина в Софийската опера и балет, казва:

"Музиката е доста интересна. Използват се типично азърбайджански музикални инструменти".

„Хиляда и една нощ“ ще се играе всеки ден от днес, 27 май, до 1 първи юни включително. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Нищо не е по-коварно от еволюцията на обикновените прищевки, които се превръщат в желания.“

Томас Харди, английски писател, роден на 2 юни преди 183 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"