Спектакълът на „М“ като Жена“ е своеобразен бенефис на примата на българския балет Веса Тонова. Той ще се състои на 2 ноември от 19 ч. на сцената на Старозагорската опера. Проектът е на хореографа Росен Михайлов. 

Спектакълът увенчава близо 30-годишната кариера на една от най-ярките български балерини, чиито творчески постижения, артистични превъплъщения и технически изпълнения оставят следа в балетното изкуство в България и на световната сцена. В него Веса Тонова ще направи своята равносметка и ще “разчисти сметките” си с класическия балет.

Главната цел на проекта не е да утвърди пред публиката ярки образи от класическото наследство в уникалните превъплъщения на балерината. Той се стреми да разкрие и разкаже повече за личностните коментари, рефлексии и съкровения на една жена, посветила живота си на изкуството. Този спектакъл не поставя точка на безспорната кариера на класическата балерина, а по-скоро е начало на качествено нов етап в развитието на артиста със собствен почерк.

"Ще видим “новата” Веса Тонова - разкрепостена, освободена от желанието да бъде харесвана, от инерцията да флиртува с очакванията на публика и критика, да се съобразява с каноните и ограниченията на дадена естетическа система. Ще видим една жена, приела своите страхове и съмнения, загърбила предразсъдъците, решена да разчупи собствените си “рамки” и да погледне отвъд удобството на рутината и опита", споделят от Старозагорската опера.

В това “рисковано” и съкровено пътуване към себе си, основен партньор на Веса ще бъде хореографът  Росен Михайлов, техни спътници, сценични партньори, съперници и конкуренти, ще бъдат солистите и ансамбъла на балета на Държавна опера - Стара Загора. 

ЕКИПЪТ:

Идея и постановка: Росен Михайлов

Музика: фрагменти от известни класически произведения

Хореография: Росен Михайлов

Сценография Тодор Демеров 

Художник костюми Теодора Джамбазова

Участват: Веса Тонова, кордебалет и солисти на балета на Държавна опера - Стара Загора

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Артистът е човек, който с цената на самоунижение и излагане на същността си на показ се опитва да каже истината за света.”

Стив Маккуин, американски актьор, роден на 24 март преди 95 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...