Уважавани личности от гилдията на българския балет призовават в отворено писмо да се възстанови Международния балетен конкурс във Варна. Инициатори са Вера Кирова  – лауреат на конкурса, Красимира Колдамова – лауреат на конкурса, Калина Богоева – лауреат на конкурса, проф. Хикмет Мехмедов – хореограф и балетен педагог и Стефан Христов  – изследовател на балета. 

Писмото е адресирано до премиера на България, министъра на културата, председателя на постоянната комисия по култура в парламента, кмета на Варна и общинското ръководство в града. 

SKIF публикува призива от блога на Любомир Кутин:

 

ОТВОРЕНО ПИСМО

ОТНОСНО: Съдбата на Международния балетен конкурс – Варна.

Уважаеми господин Йорданов,

С преписка до Министерския съвет № 511/24 от 10.05.2024 г., със съдействието на г-н Любомир Кутин, сме депозирали писмо, с което изразяваме тревогата си за бъдещето на Международния балетен конкурс – Варна. Последното издание на конкурса е през 2018 г., след което неговите организатори от едноименната фондация обявиха, че не са в състояние да осигурят необходимото финансиране. Досега, в отговор на нашето писмо, сме получили официален отговор единствено от кмета на Община Варна РД24003618ВН003ВН.

Подписката, разпространена в https://www.peticiq.com/443961, е подписана от над 450 представители на балетната общност, известни творци и интелектуалци, сред които оперната прима Стефка Евстатиева, цигуларите Минчо Минчев, Яна Бурова, проф. Розмари Стателова, пианистката Антонина Бонева, проф. Георги Каприев, доц. Светлана Христова, политикът Стефан Тафров, изкуствоведката Маргарита Доровска, фотографите Стоян Лефеджиев и Гаро Кешишян, проф. Росица Йорданова, диригентът и служебен министър на културата Найден Тодоров  и много други.

Наскоро се запознахме с Доклада на Фестивална академия – Варна за фестивалите в града. В тази връзка подкрепяме констатациите на неговите автори в частта за Международен балетен конкурс – Варна, както и направените предложения, свързани с престижния форум, а именно:

1. Международният балетен конкурс – Варна, на основание чл. 42 от Закона за културното наследство, да придобие статут на национална ценност на нематериалното културно наследство, като първи в света балетен конкурс.

2. Международният балетен конкурс – Варна да бъде възстановен като държавен културен институт с национално значение. 

Предлаганите мерки предвиждат минимални оперативни разходи за дейността, както и бюджет за реализацията на конкурса, който по статут се провежда веднъж на две години. За целта е необходимо да се направи детайлен анализ на нуждите, като се гарантира тяхната оптималност и на основата на реалистична прогноза, държавният бюджет да подпомага в дългосрочен план неговото провеждане. 

Министерството на културата е задължено да се погрижи за събитието, което е безспорен символен капитал за страната. От създаването си през 1964 г. Международният балетен конкурс – Варна неизменно се възприема като еталон за престиж. Благодарение на това името на Варна и България е на предно място в биографиите на най-големите световни имена в балета.  

Апелираме за Вашето съдействие в полза на обществения интерес и на артистичната общност в България и по света. 

 

ПРИЛАГАМЕ:

Петиция в подкрепа на Международния балетен конкурс

Отговор на кмета на Община Варна

Доклад за фестивалите във Варна през 2024 г.

 

С уважение,

Вера Кирова  – лауреат на конкурса

Красимира Колдамова  – лауреат на конкурса

Калина Богоева – лауреат на конкурса

проф. Хикмет Мехмедов – хореограф и балетен педагог 

Стефан Христов  – изследовател на балета

 

Писмото е депозирано с изричното съгласие на неговите вносители от Любомир Кутин.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...