За първи път на сцената на Софийската опера ще се играе балетът "Корсар" от Адолф Адам. Първата постановка ще бъде на 24 ноември, а следващите две – на 25 и 26 ноември.

Балетът е със сюжет от времето на Средновековието и търговията с робини. Корсарите заедно със своите приятелки и начело с Конрад пристигат на пазарния площад в Адрианопол. Фанфарите известяват приближаването към площада на богатия и влиятелен Сеид паша, който се готви да направи нови покупки за попълване на своя харем. Една от девойките за продан е Медора, която вижда Конрад и той се влюбва, а и тя е обзета от същото чувство. Пашата обаче я откупува и отвежда в своя харем. Конрад влиза в нощна доба в харема и с хитрост я отвежда. 

Първата поставка е играна в Парижката опера на 23 януари 1856 г.

ЕЛДАР АЛИЕВ е хореограф и художник по осветлението на оригинална и динамична версия на творбата. Използвана е музика и от Чезаре Пуни, Лео Делиб, Рикардо Дриго и Пьотър Олденбургски. Алиев е роден в Баку, където завършва Хореографското училище. От 1979 до 1992 г. е водещ солист на Кировския (Мариинския) театър. В творческия му репертоар са водещи партии в балетите "Дон Кихот", "Легенда за любовта", "Корсар", "Лебедово езеро", "Баядерка", "Спартак" и много други.

Гастролирал е в повече от 40 страни по света и най-престижните сцени, сред които "Кенеди център" във Вашингтон, Метрополитън опера в Ню Йорк, Парижката и Римската опера, миланската Ла Скала, Ковънт Гардън и театър "Колизеум" в Лондон, Берлинската държавна опера и операта в Сидни, театър "Колон" в Буенос Айрес и много други.

От 2006 г. работи като гост-консултант, педагог, балетмайстор и хореограф с водещите трупи и балетни академии в Европа, Азия и Америка.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Оскар Уайлд правилно е забелязал, че истинският живот на човека не е непременно този, който той живее.”

Ник Хорнби, английски писател и сценарист, роден на 17 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.