Журито не присъди голямата награда "Анастас Петров" на XVII-та Национална среща на млади балетни изпълнители в Добрич, съобщи „Фокус”. Балетните звезди: Ясен Вълчанов, Бойко Неделчев, Любомир Кацаров, Росен Канев и ръководителят на балета към Софийската опера - Сара-Нора Кръстева, се въздържаха в много от категориите, което не е обичайно за конкурса.

В категорията жени старша възраст първа и трета награда не бяха присъдени. Втората отиде при Шарлот Берар от балета на Софийската опера.

При мъжете старша възраст нямаше първа и втора награда. На трето място беше класиран Александър Такедоми Карлсон от балета на Софийската опера.

В младша възраст момичета на първо място е Дарина Динчева от Националното училище по танцово изкуство (НУТИ) – София. Тя получи и специалната награда за артистичност от Фонд "Нина Кираджиева".  На второ място са Илиана Йотова от Софийската математическа гимназия "Паисий Хилендарски" и Теодора Маринова от НУТИ. Трети са Киара Маджарова и Ирен Велева от НУТИ.

В младша възраст момчета първа и трета награда не са присъдени. Втори е Даниел Обрешков от Националното училище по изкуствата (НУИ) "Добри Христов" във Варна.

Поощрения за съвременна хореография са присъдени на Надежда Дичева и Ангелина Гавраилова от НУТИ.

Поощрени за резултатна педагогическа работа са Милена Симеонова от НУТИ – София, и Нина Иванова от НУИ "Добри Христов" - Варна.

Балетният конкурс бе организира със съдействието на добруджанската община и подкрепата на Министерство на културата и Фондация "Международен балетен конкурс - Варна".

АНАСТАС ПЕТРОВ е един от основателите на българския балет. Роден е в Добрич. Бил е солист и балетмайстор в Софийска опера от 1927 до 1961 г. През 1927 г. основава първата професионална балетна школа в България, в която подготвя артисти, като Нина Кираджиева, Лили Берон, Асен Гаврилов и др. Носител е НА Хердерова награда.

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Когато искаш да намериш жест, когато търсиш как да играеш на сцената, трябва само едно - да се вслушаш в музиката. Композиторът вече се е погрижил за това."

Мария Калас, оперна дива, родена на 2 декември преди 101 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин