Издателят Манол Пейков, който организира  кампания в социалните мрежи за изпращане на генератори за Украйна, събира книги за библиотеката в Болград. Градът е част от административната област Одеса и е наричан столица на бесарабските българи. Предложението на Пейков е да се изпратят книги на български език, с който да се попълни библиотечния фонд на Болградската община. Апелът на издателя е да не се изпаращат много издания, но те да са интересни. Няма жанрови ограничения.

Ето и поста му във фейсбук:

"Със Спийди току-що долетя първата дарителска пратка за Болградската библиотека. Подател е г-жа Цветанка Боева. ❤

Напомням, че от над 84,000 тома в библиотечната система на Болградска община – която се обитава от почти 100% етнически българско население – едва 1,200 са на български език (като голяма част от тях са учебници и стари издания).

Предлагам ви да опитаме да ги направим поне 2,000.

Адресът ми е

Манол Пейков

ИК Жанет 45

бул. Ал. Стамболийски 9

4004 Пловдив

(Ако искате телефон – на лични.)

Не е нужно да пращате много книги; по-важното е да са книги, които харесвате или смятате за важни. За възрастни, юноши и/или деца.

С ваше разрешение – ще публикувам всяка получена пратка. Благодаря ви!

П.П. Моля, отбелязвайте на самата пратка (или на листче вътре в нея), че книгите са дарение за библиотеката в Болград.

П.П.П. Всяко споделяне е от огромна полза."

Кампанията на Пейков за генераторите, която беше осъществена в социални мрежи, събра над милион и двеста хиляди лева, като повечето или вече работят в Украйна, или се подготвят за транспорт, други още се договарят. Средствата, дарени от български граждани, се равняват на помощта на Франция и Германия, взети заедно - те са предоставили общо 550 генератора по информация на "Дойче веле". Българското правителство изпрати безвъзмездно само един.

„Трябва да си дадем сметка, че оставяме нещо след себе си. И това е споменът за нас в децата ни."

Кевин Костнър, американски актьор и режисьор, роден на 18 януари преди 70 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...