Светлозар Желев няма да бъде вече главен редактор на сп. „Гранта България”. Авторитетното издание ще бъде оглавено от Манол Пейков от “Жанет 45”.
Това написа Желев на "Фейсбук" страницата на списанието.

Ето и пълният текст:

„Скъпи приятели, днес, 26 май, в НДК, ви чакам в ресторант Рубайят. Последният ми брой като главен редактор на GRANTA България. Направихме хубави неща, направих и много грешки. От тук нататък, с новия главен редактор и издател Манол Пейков от “Жанет 45” съм сигурен, че ще достигне още повече литературни висоти и читатели. Благодаря на всички, които ми повярваха. На Джон Фрийман, за възможността, на Валерия Иванова, че заедно направихме тези броеве, на цялата редакционна колегия: Георги Господинов, Алек Попов, Ангел Игов, Дарин Тенев и Ани Илков, с които започнахме всичко и бяха винаги до мен, влагайки усилия, време, инетелект и опит да се случат нещата, и на Йордан Ефтимов, който по-късно се присъедини към тях. На Илия Троянов, който винаги ми е вдъхвал увереност, и прие да бъде почетен редактор. На издателство Сиела, които приеха да бъдат първи издател на това донкихотовско начинание. На Нов Български университет, и лично на проф. Богдан Богданов и проф. Антоний Славински, за подкрепата и че приеха GRANTA също за кауза. На всички автори, които бяха публикувани на страниците на списанието с прекрасните си текстове. И разбира се, на всички читатели и приятели, които ни дадоха своето доверие. Благодаря на всички от цялото ми сърце. Ще ви очаквам утре вечер, за да продължим заедно нататък, и да осмисляме литературата, GRANTA и смисъла да се случват нещата. До скоро, приятели“.

Първият брой на „Гранта България” излезе през 2012 г.

СВЕТЛОЗАР ЖЕЛЕВ е работил за „Сиела”  15 години, като 9 от тях е бил главен редактор на издателството. Бил е за кратко директор "Маркетинг" в издателство "Колибри". Съучредител е на фондация "Елизабет Костова". Отскоро е на новосъздадения Националeн център за книгата към НДК.

МАНОЛ ПЕЙКОВ е управител на „Жанет 45” от 2006 г. Издателството е създадено от майка му, Божана Апостолова, през 1989 г.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията