МАНОЛ ПЕЙКОВ, БНР

Културата е много сериозно недофинансирана, но ако погледнем БВП на България според международни статистики творческите индустрии допринасят с около и над 4% за БВП. Това нещо беше стабилно дори в годините на криза. В същото време за култура се дава под половин процент от бюджета на държавата. Това е едно много дълбоко и много сериозно несъответствие.

Също така бизнесът и частните лица не са заинтересовани да подпомагат културата. На практика Законът за меценатството не функционира. Партньорства между държавата и фирмите, каквито са практика по целия свят, в България почти не се практикуват по ред причини, като основната сред тях е, че не са достатъчно добре законодателно уредени.

Най-фрапиращото нещо може би е, че за хазарт отиват над 3 милиарда лева годишно, което е една колосална сума, която почти изцяло отива в джобовете на нашите олигарси. Във всички цивилизовани държави една голяма част от тази сума отива за култура, за спорт, за образование.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?