Автори до 35-годишна възраст могат да участват в националния конкурс за сценарий на късометражен филм и филмов проект на Българско кино общество. Целта на конкурса е да открива нови филмови таланти и да ги подкрепя в тяхното професионално развитие, да подпомага млади сценаристи и режисьори на късометражни филми в реализацията на техните творби.

Основната тема на 18-ото издание на конкурса за 2020 г. е „Свидетел” и може да се интерпретира по всякакъв начин от участниците. Приемат се текстове с дължина до 20 000 печатни знака, за всички видове филми: игрални, анимационни, документални, експериментални, във всички жанрове. Крайният срок за участие е 5 октомври 2020 г., а пълният регламент на конкурса и формуляр за участие могат да се открият тук: https://filmsociety.bg/konkurs-za-scenarii-2020. 

Професионално жури от български драматурзи, режисьори и продуценти ще оцени постъпилите текстове и ще връчи няколко отличия на официална церемония във Френския Институт на 25 октомври: Награда за най-добър сценарий – парична премия в размер на 1000 лева, Награда за най-добър филмов проект – нефинансово отличие, както и други поощрителни награди. Награждаването ще бъде последвано от майсторски клас по филмова драматургия.

 

През 2020 г. конкурсът се провежда в партньорство с Френски институт в България Той води началото си от 2002 г., когато стартира като основна дейност на европейската кино асоциация NISI MASA. В България се провежда всяка година от 2003 г. и традиционно е съпътстван от майсторски клас по сценарно писане. До момента в конкурса са участвали над 850 български автори, някои от които днес са сред най-значимите филмови творци.

 

„Мнозина са наричани актьори, но малцина са актьори.”

Фей Дънауей, американска актриса, родена на 14 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…