МАЯ СТЕФАНОВА, „Дневник”

Липсата на реакция от страна на министъра на културата Боил Банов и искане на отговори по конкретни въпроси, свързани с реформата в киното, могат да доведат до протести от страна на филмовата общност в страната. Това бе обявено във второ в рамките на седмица писмо, изпратено преди ден до Министерството на културата и подписано от 120 режисьори, оператори, продуценти и други представители от сферата.

В него те искат отговори по три основни въпроса, част от които бяха зададени още в първото им писмо от 30 октомври. На него все още липсва отговор от институцията.

Основният бе породен от публикувания държавен бюджет и актуализираната 3-годишна бюджетна прогноза за периода 2020 - 2022 г., в които липсва каквото и да е увеличение на субсидията за българската филмова индустрия.

Пред "Дневник" продуцентът Росица Вълканова поясни, че според този бюджет излиза, че увеличение не само няма да има, ами всъщност парите за кино ще са по-малко. Това се получава, тъй като в бюджета е предвидено увеличение на минималната работна заплата, както и на минималния осигурителен праг, което заедно с процента на инфлация обезценява номиналната стойност на субсидията.

Затова и първият въпрос от новото им писмо е за това какво е предприело и смята да предприеме министерството за осъществяването на планираната реформа в киното. Вторият е за това какво увеличение на финансирането за кино ще бъде осигурено за 2020 г. за изпълнението на дадените от министъра обещания за увеличение на субсидията.

Третият, който е добавен сега, касае проекта за Закона за изменение и допълнение на Закона за филмовата индустрия (ЗИД на ЗФИ), който е бил внесен за съгласуване от Министерството на финансите. В този му вариант той е бил разработен от Министерството на културата без участието и одобрението на работната група, сформирана от професионалисти от бранша, твърдят авторите на писмото.

Според Вълканова в така внесения проект има цели текстове, които са премахнати еднолично от страна на министерството, а други са погрешно формулирани и са "нонсенс", който може да доведе до блокирането на работата на филмовия център във вида, в който той функционира сега. "Ако трябва да се изразя жаргонно - ще стане мазало", допълни тя.

Според нея е непонятно защо министерството не реагира на писмо, подкрепено от такава широка група кинодейци. Сред подписалите се са режисьори като Камен Калев, Весела Данчева, Кристина Грозева, Димитър Коцев-Шошо, Константин Божанов, Андрей Паунов, Виктор и Борислав Чучкови, Анри Кулев, Виктор Божинов, Тонислав Христов, Драгомир Шолев и Илиан Метев.

 "Липсата на отговор от Ваша страна създава напрежение във филмовата общност, което е на път да прерасне в протестни действия. Зад подписалите до момента 120 режисьори, оператори, продуценти и други стоят десетки български актьори и стотици киноспециалисти, които живо се вълнуват от реформите в българското кино", завършва писмото.

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията