Петербургското студио „Леньфилм" е готово да снима филм с холивудския актьор Леонардо ди Каприо, съобщи прессекретарят на компанията пред радио „Балтика”. Преди това актьорът заяви в интервю за „Welt am Sonntag”, че би изиграл Владимир Путин, Григорий Распутин или Владимир Ленин.

„Винаги е интересно да се създава зрителско кино. Още повече, че Ди Каприо го сравняват с младия Ленин. Имаме достатъчно декори и реквизит да пресъздаваме епохата на революцията”, казва представителят на „Леньфилм".

Заместник председателят на комитета по култура Владимир Бортко изяви желание да режисира такъв филм. Той вече засне „Кучешко сърце”, „Циркът изгоря, а клоуните се разбягаха”, „Блондинка зад ъгъла” и „Бандитски Петербург”.

Дворецът на Юсупови, където е бил убит Распутин, изрази готовност да помогне на Ди Каприо да се подготви за тази роля. За целта щели да му направят индивидуална екскурзия.

В интервю за германската медия Ди Каприо, който има руски корени – баба му е родена в Руската империя, заяви, че би изиграл известните руснаци, тъй като в момента световното кино произвеждало твърде малко филми за руската история. На 14 януари Ди Каприо отново беше номиниран за „Оскар”. 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...