Руският президент Владимир Путин одобри замяната на онлайн енциклопедията "Уикипедия"с руски аналог. новината е разпространена от репортерите на Кремъл в своя канал "Telegram".

Според държавния глава тя може да бъде премахната за сметка на Голямата руска енциклопедия ( (Большая российская энциклопедия, съкр. БРЭ), но вече в електронен формат.

"Това във всеки случай ще е достоверна информация", казал с усмивка Путин.

Руската енциклопедия стартира през 2004 г. Издава се от едноименното издателство "Голяма руска енциклопедия", което е правоприемник на издателството "Голяма съветска енциклопедия", издавало Голямата съветска енциклопедия по времето на Съветския съюз.

Издаването на енциклопедията е съгласно Указ № 1156/14 октомври 2002 г. на президента Путин. Руският аналог на "Уикипедия" трябва да стартира на 1 април 2022 г. Бюджетът на проекта е 1.9 млрд. рубли.

Преди две години турският президент Ердоган забрани "Уикипедия"-та в страната си, защото била заплаха за националната сигурност.

 

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...