Природозащитници от руския град Красноярск окачиха на пешеходен мост плакат с портрет на актьора Леонардо ди Каприо, на който е вграден надпис „Лео, спаси Красноярск от въглищата!“, съобщи руската преса. Такива плакати са се появили и на други места в града.

Както отбелязва неправителствената организация „Зелени патрули“ в Красноярск е съсредоточено огромно количество въглища, а самият регион е на 67-о място в екорейтинга на Русия. Миналата година жителите на града изпратиха петиция до актьора, принца на Монако Албер ІІ и Бан Ки-мун – генерален секретар на ООН, в коята се казваше, че в града се увеличават заболяванията на кръвта и черния дроб, повишена е и детската смъртност и рака.

Ди Каприо от години води борба с безконтролното замърсяване на околната среда. Той е създател на фонд, който финансира съпротивата срещу наглата практика на големите концерни, които използват природните ресурси в ущърб на природата. От 2014 г. актьорът е посланик на ООН за проблемите в измененията на климата. Документалният филм „Спаси планетата“, който е базиран на работата на Ди Каприо като природозащитник, стана един от най-гледаните неигрални ленти. Въпреки това актьорът има многобройни противници, които поставят под съмнение неговите екоакции. 

 

„Двете най-чести причини за нещастието на хората са: от една страна, незнанието колко малко им е необходимо, за да бъдат щастливи, а от друга, мнимите потребности и безграничните желания.“

Хелвеций, френски литератор и философ, роден на 26 януари преди 310 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...