ПЕТЪР ВАСИЛЕВ

След като 3 години не беше сядал на режисьорското кресло, публиката очакваше с огромен интерес новия проект на Стивън Спилбърг - „Мостът на шпионите”. Главната роля изпълнява Том Ханкс, с когото Спилбърг работи периодично през годините. Участват още Марк Райлънс, Ейми Райън и Алън Алда. Прожекцията е по действителен случай.

„Мостът на шпионите” може да бъде определен като един от най-добрите филми на 2015 г. Любителите на исторически ленти, свързани с шпионаж и конспиративни схеми, ще останат доволни. За това спомага и фактът, че историята е истинска, а на висота е и сценарият на Мат Чарман и братята Итън и Джоел Коен. 

Филмът ни пренася в 1957 г. Студената война е в разгара си. Това са времена на пропаганда, конспирации и секретни мисии в опит да се разгадаят плановете на предполагаемия бъдещ опонент. След като е заловен руският шпионин Рудолф Абел, застрахователният адвокат Джеймс Б. Донован е назначен да го защитава в съда в един опорочен процес, който се очаква да бъде билетът на Абел за електрическия стол.

Донован обаче обърква всички планове, като поглежда от друга гледна точка на действията на своя клиент. Той не го вижда единствено като враг на САЩ. „Защо, ако ние получаваме уважение за това, че си вършим работата, другите да не го получават също? Нека се отнесем към този човек честно. Ако наш агент бъде заловен на чужда територия, ние очакваме хуманно отношение. Защо и ние не предложим същото?”, казва той.

След поредица напрегнати преговори с КГБ и Източна Германия, Донован успява да уговори размяната на Абел със заловения в СССР пилот Франсис Гари Пауърс. Междувременно успява да уреди и освобождаването на наивния студент Фредерик Прайър, който е хванат да се опитва да изведе своята германска приятелка отвъд Берлинската стена.

Името на филма е вдъхновено от моста „Глинике”, който свързва Берлин и Потсдам. Именно там на 10 февруари 1962 г. става размяната на Абел и Пауърс. 

Филмът определено си заслужава и се очаква да бъде един от претендентите за „Оскар” в началото на следващата година. За отбелязване е и чудесното представяне на Том Ханкс. Той за пореден път се доказва като един от най-добрите съвременни актьори. Напредването на възрастта му изобщо не намалява стойността на ролите, които играе. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„В живота, както и в изкуството, аз мога да се справя със себе си и без Господ Бог. Но не мога да съществувам - аз, страдащият човек - без нещо по-голямо от мен, нещо, което изпълва целия ми живот - без творческата сила.“

Ван Гог, холандски художник, роден на 30 март преди 170 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията