Когато "Бийтълс" се разпада преди 50 години, легендарната група оставя почитателите си да жадуват за музиката й. Но с помощта на изкуствения интелект тази жажда вече е отчасти утолена, предаде АФП.

"Събирайки" отново четиримата музиканти чрез преработка на последните творби на Пол Маккартни с младежкия му глас, тези записи показват най-новите технологични възможности, но и повдигат поредица от етични и правни въпроси.

"Плача! Толкова е красиво", написа слушател в ЮТюб под видео на генерирана с изкуствен интелект версия на сингъла на Маккартни "New" (2013). Гласът му е подмладен, а част от парчето се изпълнява от покойния Джон Ленън. Прави впечатление и версия на "Grow Old With Me", една от последните песни, написана от Джон Ленън и издадена след покушението срещу него. Тя е пресъздадена от ентусиаст в областта на изкуствения интелект, който се представя като "Dae Lims".

С подобрено качество на звука и бек вокали, които напомнят за апогея на групата от Ливърпул, най-емоционалният момент от песента е, когато в нея се включва и Пол Маккартни. "Полудявам, като чуя това. Плача", казва Стив Онотера, известен като SamuraiGuitarist онлайн във видео в платформата. Той добавя, че когато "Бийтълс" се разделят, почитателите им са лишени от хепиенд. "Затова е много вълнуващо да ги видим, събрани изкуствено, но убедително, благодарение на изкуствения интелект", каза той.

Парчето "Heart on a Sleeve", дело на изкуствен интелект, който "събра" рапърите Дрейк и Уикенд, набра милиони гледания в ТикТок и други платформи. Използваната технология анализира и улавя нюансите в гласовете. Създателите вероятно сами изпълняват текста, след което прилагат "клонирани" желаните гласове, сякаш прилагат филтър върху снимка.

Темата за авторските права обаче е ключова. Юнивърсъл груп успя да премахне "Heart on a Sleeve" от стрийминг платформите, но това не пречи парчето да се появява онлайн на различни места.

Според Марк Остроу, адвокат по защита на авторските права, генерираната от изкуствен интелект музика е "сива зона". И музикантите, и звукозаписните компании имат право да търсят защита на правата си. Създателите на съдържание обаче твърдят, че изкуственият интелект се опира на правното определение за "справедлива употреба", нещо като изключение.

Върховният съд на САЩ обаче възприе друга теза миналия месец, когато реши, че фотографка, чиято снимка на Принс е използвана от Анди Уорхол, има авторски права върху произведението.

 

Източник: Антоанета Маркова, БТА

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Не можем да обвиняваме човек за това, че защитава своето достойнство. Това е негово задължение.“

Джоузеф Конрад, британски писател от полски произход, роден на 3 декември преди 167 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин