segabg.com

Вече са ясни първите няколко филмови бижута в програмата на предстоящия 23-ти "София филм фест". Официалната програма на фестивала тази година ще е от 7 до 17 март, а по традиция прожекциите ще продължат до края на месеца.

Сред тях е носителят на "Златна палма" от Кан през изминалата година. "Джебчии" на японския режисьор Хирокадзу Корееда спечели безапелационно гласовете на журито с председател Кейт Бланшет, а и сърцата на публиката навсякъде, където е прожектиран. "Джебчии" е филм за едно семейство, което преживява като крадци на дребно. Въпреки обстоятелствата, които са ги принудили да връзват двата края на ръба на бедността, те приютяват едно малко момиченце, изоставено в студа. Всички са задружни и щастливи, ала непредвиден инцидент разкрива тайни, които поставят на изпитание връзките между членовете на странната фамилия. 

Още един лауреат от Кан - носителят на наградата за най-добър сценарий, ще гледаме в София през март. "Щастливият Лазаро" носи полъха на магически реализъм, превърнал се в запазена марка на Аличе Рорвахер. Италианската режисьорка през 2015 г. представи на СФФ предишния си филм "Чудесата". Сюжетът проследява срещата между наивното и добросърдечно момче Лазаро и Танкреди - млад благородник с богато въображение, които живеят в изолираното и много бедно селце Инвиолата. Тази история е за странното партньорство между двамата, превърнало се в ценно приятелство, което ще преведе Лазаро през времето в търсене на Танкреди. Когато за първи път той попада в големия град, Лазаро напомня на късче от миналото, изгубено в модерния свят.

Закриването на 23-тия "София филм фест" е запазено за "Дивата круша" на Нури Билге Джейлан. Филмът е копродукция с участието на Турция, Франция, Германия, Босна и Херцеговина, Македония, Швеция и България. Режисьорът е също носител на "Златна палма" за своя предишен филм "Зимен сън" (2014), а "Дивата круша" бе в официалния конкурс на фестивала м.г. Международната преса е единодушна във възторга си от "хипнотизиращата фуга" на Джейлан. Новата творба на турския майстор разказва историята на младия Синан, страстно влюбен в литературата и мечтаещ да стане писател. След завръщането си в своя роден град в Анадола той се опитва да намери средства, с които да издаде книгата си, но е преследван от различни проблеми - включително дълговете на баща му. Копродуцент на филма от българска страна е директорът на "София филм фест" Стефан Китанов, а продукцията е подпомогната от НФЦ и "Ню Бояна филм студиос". 

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Младите синове на страната са пръснати като пилци из чужбина… Досега имаха емиграция от интелигентни хора само Русия и Турция… Сега и България се нареди в тая редица на мракобесието…"

Рачо Стоянов, български писател, драматург и преводач, роден на 7 октомври преди 141 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.