segabg.com

Вече са ясни първите няколко филмови бижута в програмата на предстоящия 23-ти "София филм фест". Официалната програма на фестивала тази година ще е от 7 до 17 март, а по традиция прожекциите ще продължат до края на месеца.

Сред тях е носителят на "Златна палма" от Кан през изминалата година. "Джебчии" на японския режисьор Хирокадзу Корееда спечели безапелационно гласовете на журито с председател Кейт Бланшет, а и сърцата на публиката навсякъде, където е прожектиран. "Джебчии" е филм за едно семейство, което преживява като крадци на дребно. Въпреки обстоятелствата, които са ги принудили да връзват двата края на ръба на бедността, те приютяват едно малко момиченце, изоставено в студа. Всички са задружни и щастливи, ала непредвиден инцидент разкрива тайни, които поставят на изпитание връзките между членовете на странната фамилия. 

Още един лауреат от Кан - носителят на наградата за най-добър сценарий, ще гледаме в София през март. "Щастливият Лазаро" носи полъха на магически реализъм, превърнал се в запазена марка на Аличе Рорвахер. Италианската режисьорка през 2015 г. представи на СФФ предишния си филм "Чудесата". Сюжетът проследява срещата между наивното и добросърдечно момче Лазаро и Танкреди - млад благородник с богато въображение, които живеят в изолираното и много бедно селце Инвиолата. Тази история е за странното партньорство между двамата, превърнало се в ценно приятелство, което ще преведе Лазаро през времето в търсене на Танкреди. Когато за първи път той попада в големия град, Лазаро напомня на късче от миналото, изгубено в модерния свят.

Закриването на 23-тия "София филм фест" е запазено за "Дивата круша" на Нури Билге Джейлан. Филмът е копродукция с участието на Турция, Франция, Германия, Босна и Херцеговина, Македония, Швеция и България. Режисьорът е също носител на "Златна палма" за своя предишен филм "Зимен сън" (2014), а "Дивата круша" бе в официалния конкурс на фестивала м.г. Международната преса е единодушна във възторга си от "хипнотизиращата фуга" на Джейлан. Новата творба на турския майстор разказва историята на младия Синан, страстно влюбен в литературата и мечтаещ да стане писател. След завръщането си в своя роден град в Анадола той се опитва да намери средства, с които да издаде книгата си, но е преследван от различни проблеми - включително дълговете на баща му. Копродуцент на филма от българска страна е директорът на "София филм фест" Стефан Китанов, а продукцията е подпомогната от НФЦ и "Ню Бояна филм студиос". 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.