ВАНЯ ПЕНЕВА

Абсурдно e как общината превръща идеалния градски център в хаотична сбирка на отблъскващи монументи. Точно такъв пример е вдигането на над 6-метров паметник на средновековния охридски владетел Самуил, известен с края на Първата българска държава. Типичен средновековен управник, чието семейство се е изпоклало в зверски домогвания към властта. Ама това е най-малкият проблем. 

Задминахме македонците с кича и парвенющината им, а им се подигравахме доскоро. Ние и на румънците се присмивахме, но не знаехме на какво са способни управляващите. „Гарантирано от ГЕРБ!" Охридкото езеро - гребна база на Софийския университет! 

В градинката до „Александър Невски” няма място за тази грандоманщина. Паметникът съсипва пейзажа, обезценява базиликата "Света София". Проблемът е естетически и юридически. Престъпно, нахално и глупаво е да превръщаме някога стилната ни столица в панаир. Макар че вече процесът е необратимо напреднал. 

Съсипването на старините впрочем не е проблем само на софийското кметство, а на цялото управление на ГЕРБ - точно те изградиха крепости от полимери и бетон. Половината фасади от началото на ХХ век в стил неокласицизъм са покрити безнаказано с изолация от стиропор. Безценни паметници на културата се рушат заради престъпната безотговорност на кметството, а някои директно бяха съборени. "Витошка" мяза на селска чаршия от зрелия социализъм. Добрият тон и добрият вкус  вече са мухлясали понятия. Задушаваме се, обаче кметът и премиерът бият тъпана какви чудеса били направили за софиянци. И хората без памет ръкопляскат стадно. А уж точно те претендират за историческо преклонение. И докато експертите по изкуство и архитектура са изтикани в ъгъла, хора без капчица вкус вземат потресаващи „декоративни” решения. 

Недоразумението с паметника на Самуил може да бъде поправено – един кран го вдига и го изнася извън идеалния център на града. Колкото до аргумента, че нямаме монументи на владетели там – има, как да няма. Царят Освободител не е ли монарх? И каква изкривена логика се стреми през ХХІ век да величае така архаично и плоско някогашни царе? Целият мрачен пантеон от Средновековието ли ще наредим около „Александър Невски”, та учениците да си научат уроците? ХVІІІ век – епохата на бума на паметници на владетели и пълководци, свърши отдавна. Няма впрочем други безумни народи като нашия, които да кръщават жалките си отбори на исторически светини, за да може да се крещи по тях „К.р за Левски!”. 

Затова другите имат приказни столици, в които да скиташ в захлас, а ние – не. И ще продължим да си тънем в кичозното блато. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

  • ВОЙНАТА

    Ода за Харкив

     "Държава и народ, които имат град като Харкив, никога не могат да бъдат победени" - коментар на Николай Слатински

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 89 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Тихословия = умотворение

 

"Тихословия" е новата книга на Анго Боянов

Непреглътнатите думи-камъчета на Марин Георгиев

 

Може би Марин Георгиев не подозира, но той по параболичен начин е обяснил замисъла на книгата си чрез своята рефлексия за фрагментите на Атанас Далчев

За Шекспир, уличното куче и любовта, без която не можем 

Най-ценното достижение на „Шекспир като улично куче“ на Валери Йорданов е всепобеждаващата сила на емпатията