Авторът на масово изкуство Александър Хайтов създаде пеещ паметник, съобщи bTV. Той сътвори и бронзовия цар Самуил със светещите очи в София. 

Пеещият паметник е на ген. Иван Колев в Добрич. Той е водач на българската кавалерия при освобождаването на Добрич по време на Първата световна война. 

Монументът беше открит подобаващо днес лично от премиера Бойко Борисов, който го намери за уникален. Атракцията е сензор в едно от копитата на коня, на който е качен генералът. То засича кога пред паметника има човек и пуска запис на "Шуми Марица". Премиерът се удиви: 

„Огромни поздравления за скулптора, толкова жив и хубав паметник отдавна не си спомням да съм виждал. Просто е уникален.“

На въпрос не е ли прекалено да пее, се измъкна с думите: „По тази тема има професори, академици, експерти да говорят."

Идеята за построяване на паметника била от 2006 г. по проект на проф.Крум Дамянов, който е заменен с друг – на Димитър Янков, а впоследствие с този на Хайтов, съобщи "Дарик". Цената му е 160 хил.лв, като 40% тях са осигурени от общината. 

Александър Хайтов каза, че е автор на още два бюст-паметника със светещи очи. Бил създал и един паметник, който говори - на баща му - Николай Хайтов, като се въпроизвежда стар документален запис на писателя. 

„Да служа ще се радвам, но да прислужвам ще ми дотежи.“

Александър Грибоедов, руски поет, драматург, композитор и допломат, роден на 15 януари преди 230 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман...