Световната и западноевропейска литература са на път да бъдат допълнително съкратени в учебните програми. 

Все още има шанс това да спре, каза пред БНР проф. Амелия Личева, преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". 

"До 28-ми е обявено време за някакви реакции по промените. Така че все още би могло да се върне поне старото положение. То не е добро. Западноевропейската литература по принцип е много малко застъпена, но поне да падне тази изборност, която се предлага в момента".

Олекотяването на учебната програма се оправдава с това, че така децата ще имат повече време в следващите класове да се готвят за външното оценяване след 10 клас и след това за матурата, обясни проф. Личева в предаването "Преди всички". Според нея обаче това е абсурдно.

 "Това концентриране на матурата само върху българска литература е дълбоко провинциално и е нещо, което отдавна трябваше да бъде променено", смята тя. 

Според нея ако западноевропейска литература влезе във въпросите за матурите, тогава ще има и повече шанс да се разшири обема на произведения, които да се учат. 

"Ако човек се формира през такива текстове, ако достатъчно е прочел, ако училището му предлага тези модели, има по-голям шанс той да има едни спирачки - и в говоренето си, и в мисленето си, и в действията си. Разбира се, винаги ще има изключения. Но няма друг начин, който да е измислен. Голямата литературата, голямата хуманитаристика са тези, които по някакъв начин култивират", отбеляза проф. Личева.

Според нея е време за протест в защита на западноевропейската литература и изучаването й в училище.

 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл тук

 

„Ако искаш мъжете да са добри с теб, трябва да се държиш отвратително с тях; отнасяш ли се както трябва, те ще те накарат да си платиш за това.” 

Съмърсет Моъм, английски писател, роден на 25 януари преди 151 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...