БОРИС МИТОВ, "СВОБОДНА ЕВРОПА"
Повече от една година Музикалният театър „Стефан Македонски“ се управлява от нелегитимен директор. Поне според решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 7 март 2018 г., което Министерството на културата (МК) неуспешно атакува година по-късно.
Става въпрос за трудово-правната сага около уволнението на бившия ръководител на Оперетата Марио Николов и последвалото го назначение на наследницата му Марияна Арсенова, което към днешна дата окончателно е отменено от съда.
Въпреки това, както "Свободна Европа" писа, културният министър Боил Банов в продължение на една година отказва да възстанови на поста Николов. За да се стигне до неуспешния опит на ведомствения му правен екип да атакува въпросното решение на ВКС, произнесено на 7 март 2018 г.
Почти цяла година по-късно МК праща молба, с която иска отмяна на решението по заведеното от Николов дело срещу уволнението му. Изтъкнатата причина е, че ведомството не е било конституирано като страна по делото, въпреки че се явява административна шапка на Музикалния театър.
„Молителят, в качеството си на горестоящ спрямо работодателя орган не е страна в процеса по спора за законност на уволнението, поради което твърдението за нарушено право на участие в процеса е неоснователно“, постановяват на 18 март тази година върховните съдии Светла Цачева, Албена Бонева и Боян Цонев.
С тяхното решение на практика се изчерпват всички законни възможности министър Банов да продължи да бави възстановяването на Марио Николов начело на Музикалния театър. Затова и Свободна Европа изпрати писмени въпроси до пресцентъра на културното министерство на 22 март. Те бяха прости: ще бъде ли изпълнено съдебното решение и ако не – по какви причини?
До настоящия момент отговор обаче липсва. Липсва и решение на министър Банов за възстановяването на Николов като директор на Оперетата. Въпреки че същият подава съответното заявление в културното ведомство на 25 март, както и в Музикалния театър на 5 април. Към тях са приложени двете решения на ВКС по казуса.
Успоредно с този казус, министър Боил Банов продължава да е обект на проверка по т.нар. случай „Ало, Банов“. Прокуратурата се самосезира, след като депутатката от БСП Елена Йончева огласи записи, според които настоящият министър е опитал да „спести“ неустойките на фирмата изпълнител на реконструкцията на Ларгото за забавяне на ремонта. На 7 февруари съдът отхвърли на втора инстанция претенциите на Министерството на културата за неустойката в размер на 700 000 лв.