БОРИС МИТОВ, "СВОБОДНА ЕВРОПА"

Повече от една година Музикалният театър „Стефан Македонски“ се управлява от нелегитимен директор. Поне според решение на Върховния касационен съд (ВКС) от 7 март 2018 г., което Министерството на културата (МК) неуспешно атакува година по-късно.

Става въпрос за трудово-правната сага около уволнението на бившия ръководител на Оперетата Марио Николов и последвалото го назначение на наследницата му Марияна Арсенова, което към днешна дата окончателно е отменено от съда.

Въпреки това, както "Свободна Европа" писа, културният министър Боил Банов в продължение на една година отказва да възстанови на поста Николов. За да се стигне до неуспешния опит на ведомствения му правен екип да атакува въпросното решение на ВКС, произнесено на 7 март 2018 г.

Почти цяла година по-късно МК праща молба, с която иска отмяна на решението по заведеното от Николов дело срещу уволнението му. Изтъкнатата причина е, че ведомството не е било конституирано като страна по делото, въпреки че се явява административна шапка на Музикалния театър.

„Молителят, в качеството си на горестоящ спрямо работодателя орган не е страна в процеса по спора за законност на уволнението, поради което твърдението за нарушено право на участие в процеса е неоснователно“, постановяват на 18 март тази година върховните съдии Светла Цачева, Албена Бонева и Боян Цонев.

С тяхното решение на практика се изчерпват всички законни възможности министър Банов да продължи да бави възстановяването на Марио Николов начело на Музикалния театър. Затова и Свободна Европа изпрати писмени въпроси до пресцентъра на културното министерство на 22 март. Те бяха прости: ще бъде ли изпълнено съдебното решение и ако не – по какви причини?

До настоящия момент отговор обаче липсва. Липсва и решение на министър Банов за възстановяването на Николов като директор на Оперетата. Въпреки че същият подава съответното заявление в културното ведомство на 25 март, както и в Музикалния театър на 5 април. Към тях са приложени двете решения на ВКС по казуса.

Успоредно с този казус, министър Боил Банов продължава да е обект на проверка по т.нар. случай „Ало, Банов“. Прокуратурата се самосезира, след като депутатката от БСП Елена Йончева огласи записи, според които настоящият министър е опитал да „спести“ неустойките на фирмата изпълнител на реконструкцията на Ларгото за забавяне на ремонта. На 7 февруари съдът отхвърли на втора инстанция претенциите на Министерството на културата за неустойката в размер на 700 000 лв.

 

 

 

 

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„У дома в кухнята виси нож от снимките на „Фатално привличане". Най-добрият начин да напомни на обкръжаващите, че не трябва да обиждат жените.“

Глен Клоуз, американска актриса, родена на 19 март преди 78 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж.