Проектът за ремонт на столичното Ларго не е сбъркан. За изпочупените и разместени плочки около стъклените куполи са виновни скейтбордистите и камионите, които минават, за да поддържат цветята. Това не било предвидено при одобряването на проекта за ремонт на Ларгото, защото то е и трябвало да бъде пешеходно пространство.
Това се разбра от думите на министъра на културата Боил Банов при бТВ. Преди няколко дни се разбра, че Ларгото трябва да се ремонтира за пореден път три години, след като приключи обновяването му, платено основно с пари от еврофондовете. От Столичната община, която стопанисва тази част от града, обясниха, че има проблем с проекта за стъклените куполи, тъй като не било предвидено, че покрай тях ще минават хора. От Министерството на културата обаче към момента не признават проблем с проекта, а държат дефектите да бъдат отстранени от изпълнителя на проекта - консорциум "Антична Сердика". В противен случай се заканиха, че ще заведат дело срещу него.
"Три реда плочки"
В сряда Банов обясни, че проблемът засяга само "три реда плочки" около куполите. Те всъщност са поставени на капаци с крачета, които периодично трябвало да се вдигат, за да се почисти отводнителната система около куполите. От думите на Банов се разбра, че капаците се чупят, защото са проектирани да издържат тежест до 100 кг, но върху тях от куполите скачали скейтбордисти, минавали велосипедисти, както и камиони, които поливат и поддържат цветята. "Не можем да спрем малките камиончета за цветята, велосипедистите, пешеходците, скейтбордистите, колите", коментира Банов.
"Това, че се случва да влизат машинки, колоездачи и скейтбордисти... заздравяват се капаците и толкова", обяви решението на проблема Банов. Според него пластмасовите крачета, на които сега лягат капаците с плочките, трябва да бъдат сменени с метални. Това и подмяната на плочките щяло да струва не повече от 10 000 лева, които трябвало да плати фирмата изпълнител, тъй като проектът е в гаранция.
"Как да предположим, че отгоре ще се скача със скейтборд"
Министърът не намери грешка в проекта, одобрен от министерството и правен от арх. Христо Генчев, въпреки че именно по проект капаците са направени с пластмасови крачета.
"Той го е правил с тенденция, че до купола няма да влиза кола и че няма някой да скача със скейтборд от купола отгоре. Той го е правил до 100 кг на плочка. Основното на тези плочки е куполът да се отводнява", коментира министърът и добави, че нямало как да се предположи, че плочките ще бъдат подложени на по-голям натиск. "Това не е грешка на някой. Не можеш да предвидиш всичко... Камионът, който ще влиза и ще чисти цветята въобще не му е работа да се вре там", добави Банов.
Той на няколко пъти повтори, че при одобряването на проекта не можело да се предположи на какво ще бъдат подложени плочките при експлоатацията му.
"Как да се предположи, че ще скачат отгоре хора със скейтборд. Какво друго да предположим. Че някой ще се дрогира и ще се блъсне в светофара?! Че някой с парашут ще скочи отгоре върху куполите?", коментира емоционално Банов.
Проблемна е експлоатацията
Самият проектант обясни, че по-скоро проблемът не е в проекта или в неговото изпълнение, а в експлоатацията. "Ако намерим начин да ограничим движението на тежка техника и автомобили по тези подвижни капаци, можем да ги поддържаме в рамките на нормалното", коментира арх. Генчев. Той добави, че плочките са разместени и изпочупени, тъй като хората, които ги вдигат, за да изчистят шахтите отдолу, не са ги поставили добре.
Той допълни, че при разработването на проекта за ремонт е предвидено преминаването на пешеходци и велосипедисти, но не и за автомобили. В същото време преминаването им нямало как да се ограничи.
"Първоначалната идея беше да се сложат колчета. Но се оказа, че пред Министерския съвет няма как да се ограничи влизането на автомобили. Фирмите наоколо се възползват", коментира арх. Генчев. Според него проблемът може да бъде разрешен или с ограничаването на достъпа до автомобили в зоната на куполите, или "да се направи подът такъв, че да издържа тежкотоварни автомобили".