ЕЛЕНА ГЕЛОВСКА, "Дневник"

Държавата е защитила своя интерес по делото за ремонта на Ларгото, заяви министърът на културата Боил Банов в интервю за "Нова телевизия".

Министерството изпусна срока, в който е трябвало да подаде жалбата си до Върховния касационен съд (ВКС), и така на практика се отказа да претендира за 754 хил. лв. неустойка на изпълнителя за забавения и некачествен ремонт на античния комплекс в центъра на София. Освен това ведомството трябва да плати 73 хил. лв. съдебни разноски за водените на първите две инстанции дела.

Според Банов обаче държавата дори е спестила пари, защото ако била продължила с обжалванията, щяло да се наложи да ведомството да плати още такси. "Ако не беше този злонамерен акт (с изпускането на срока за обжалване - бел. ред.), за да бъда натопен аз и да бъде унизено Министерството на културата, можехме и още да загубим такси, за да продължи делото на трета инстанция", пресметна министърът на културата.

По думите му от обжалване не е имало смисъл, защото на първите две инстанции ведомството загубило, а ВКС щял да изследва само спазването на процедурата, а не да анализира какво се е случило, и "тази трета инстанция нямаше да промени нищо". Той каза, че оценката на ведомството е, че не е административна грешка необжалването.

От друга страна, той продължава да твърди, че пропускането на срока и необжалването е злонамерено и затова материалите са предадени на прокуратурата.

Банов каза, че случаят не е повод за оставка. "Твърдо считам, че моят екип е много сериозен и качествен. В последните две години и половина работата ни го доказва. Това, че вътре може да има "гнили ябълки", може да го има и във всяко семейство. Моята работа е като ги открия, да ги изведа от структурата на министерството, за да не вредят на българската култура, а после на мен. Знам откъде идва това. Моята работа е да знам всичко", заяви министърът. Той добави, че е свикнал с тази "една и съща" атака срещу себе си и не си хаби нервите.

Той има предвид сигнала от януари 2019 г. на тогавашния депутат от БСП и журналист Елена Йончева, която пусна записи от телефонни разговори, които подсказват, че през 2016 г. като зам.-министър на културата Боил Банов опрощава неустойка на фирмата - строител на Ларгото, и дава указания как да се фалшифицират документи. Банов твърди, че записите са фалшификация, а прокуратурата не намери данни за престъпление.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин