ЕЛЕНА ГЕЛОВСКА, "Дневник"

Държавата е защитила своя интерес по делото за ремонта на Ларгото, заяви министърът на културата Боил Банов в интервю за "Нова телевизия".

Министерството изпусна срока, в който е трябвало да подаде жалбата си до Върховния касационен съд (ВКС), и така на практика се отказа да претендира за 754 хил. лв. неустойка на изпълнителя за забавения и некачествен ремонт на античния комплекс в центъра на София. Освен това ведомството трябва да плати 73 хил. лв. съдебни разноски за водените на първите две инстанции дела.

Според Банов обаче държавата дори е спестила пари, защото ако била продължила с обжалванията, щяло да се наложи да ведомството да плати още такси. "Ако не беше този злонамерен акт (с изпускането на срока за обжалване - бел. ред.), за да бъда натопен аз и да бъде унизено Министерството на културата, можехме и още да загубим такси, за да продължи делото на трета инстанция", пресметна министърът на културата.

По думите му от обжалване не е имало смисъл, защото на първите две инстанции ведомството загубило, а ВКС щял да изследва само спазването на процедурата, а не да анализира какво се е случило, и "тази трета инстанция нямаше да промени нищо". Той каза, че оценката на ведомството е, че не е административна грешка необжалването.

От друга страна, той продължава да твърди, че пропускането на срока и необжалването е злонамерено и затова материалите са предадени на прокуратурата.

Банов каза, че случаят не е повод за оставка. "Твърдо считам, че моят екип е много сериозен и качествен. В последните две години и половина работата ни го доказва. Това, че вътре може да има "гнили ябълки", може да го има и във всяко семейство. Моята работа е като ги открия, да ги изведа от структурата на министерството, за да не вредят на българската култура, а после на мен. Знам откъде идва това. Моята работа е да знам всичко", заяви министърът. Той добави, че е свикнал с тази "една и съща" атака срещу себе си и не си хаби нервите.

Той има предвид сигнала от януари 2019 г. на тогавашния депутат от БСП и журналист Елена Йончева, която пусна записи от телефонни разговори, които подсказват, че през 2016 г. като зам.-министър на културата Боил Банов опрощава неустойка на фирмата - строител на Ларгото, и дава указания как да се фалшифицират документи. Банов твърди, че записите са фалшификация, а прокуратурата не намери данни за престъпление.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз не се снимам редовно в киното… Необходимо е да се общува с хората, да се чете, да се слуша музика – така или иначе да се самозаредя. И само тогава, вероятно, мога да открия потенциала и да предложа нещо ново.“

Даниъл Дей-Луис, британски актьор, роден на 29 април преди 68 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.