Найден Тодоров е новият директор на Софийската филхармония, съобщи БНТ. Това стана ясно, след като Министерството на културата публикува резултатите от проведения конкурс за ръководител на сайта си. От тях се вижда, че маестрото е събрал най-много точки, следван от досегашния директор на Софийската филхармония - Светлина Терзиева. 

Двама от четиримата явили се на конкурса за директор на Софийската филхармония са одобрени от Министерството на културата. Това са Светлина Терзиева, която през последните месеци ръководеше Филхармонията, и дългогодишният директор на Държавната опера в Русе - Найден Тодоров. Маестрото обаче е събрал повече точки, затова от понеделник именно той застава начело на Софийската филхармония. Така след 16 години отново диригент става директор.

Членовете на синдикатите се обявиха против организирането на конкурс за директор в последните дни от мандата на правителството в оставка, а останалите музиканти настояха да бъде избран ръководител на институцията. Позицията на културното министерство обаче остава категорична.

НАЙДЕН ТОДОРОВ (43) е български тромпетист, пианист, композитор и диригент. От сезон 2004-2005 г. е гост-диригент на Софийска филхармония, а от 2005 г. и директор на Оперно-филхармоничното дружество в Русе. Музикален директор е на международния фестивал „Тракийско лято“. През 2012 г. е избран от слушателите на Българското национално радио за „Музикант на годината“ за 2012 г. Работил е с различни оркестри в България и в чужбина. Получавал е награди от наши и международни конкурси, както и от Словашкия музикален фонд, Ротари клуб - Виена, фондация „Боргезе“, наградата „София“ за постановката на операта „Фауст“ с Националната опера, „Кристална лира“ за изпълнението на Втора симфония от Малер с Националната филхармония, „Златно петолиние“ за принос към развитието на българската музика и приза на фондация Джордж Уохтер.

 

  • SOS

    През очилата на Владо Пенев

     Фашизмът стигна до театъра и тръгна да бие актьорите. Вече можем ли да го видим? Или ни трябват очилата на Владо Пенев, за да ни се проясни? 

"Не мога да слушам продължително Вагнер. Обзема ме желание да превзема Полша."

Уди Алън, американски режисьор, сценарист, актьор и музикант, роден на 1 декември преди 89 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин