Найден Тодоров е новият директор на Софийската филхармония, съобщи БНТ. Това стана ясно, след като Министерството на културата публикува резултатите от проведения конкурс за ръководител на сайта си. От тях се вижда, че маестрото е събрал най-много точки, следван от досегашния директор на Софийската филхармония - Светлина Терзиева. 

Двама от четиримата явили се на конкурса за директор на Софийската филхармония са одобрени от Министерството на културата. Това са Светлина Терзиева, която през последните месеци ръководеше Филхармонията, и дългогодишният директор на Държавната опера в Русе - Найден Тодоров. Маестрото обаче е събрал повече точки, затова от понеделник именно той застава начело на Софийската филхармония. Така след 16 години отново диригент става директор.

Членовете на синдикатите се обявиха против организирането на конкурс за директор в последните дни от мандата на правителството в оставка, а останалите музиканти настояха да бъде избран ръководител на институцията. Позицията на културното министерство обаче остава категорична.

НАЙДЕН ТОДОРОВ (43) е български тромпетист, пианист, композитор и диригент. От сезон 2004-2005 г. е гост-диригент на Софийска филхармония, а от 2005 г. и директор на Оперно-филхармоничното дружество в Русе. Музикален директор е на международния фестивал „Тракийско лято“. През 2012 г. е избран от слушателите на Българското национално радио за „Музикант на годината“ за 2012 г. Работил е с различни оркестри в България и в чужбина. Получавал е награди от наши и международни конкурси, както и от Словашкия музикален фонд, Ротари клуб - Виена, фондация „Боргезе“, наградата „София“ за постановката на операта „Фауст“ с Националната опера, „Кристална лира“ за изпълнението на Втора симфония от Малер с Националната филхармония, „Златно петолиние“ за принос към развитието на българската музика и приза на фондация Джордж Уохтер.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Чистата съвест е най-добрата възглавница.”

Хенрик Ибсен, норвежки драматург, роден на 20 март преди 197 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...