Нито един от кандидатите за директор на Софийската филхармония не успя да отговори на критериите на Министерството на културата, съобщи пресцентърът му. Светлина Илиева Терзиева-Ангелова, Владимир Николаев Джамбазов, Ивайло Божидаров Христов и Розалина Кирилова Касабова-Кушинчанова не били набрали необходимия минимум от точки.

"Съгласно чл. 13, ал. 1 от Наредба № Н-4/14.06.2007 г. за провеждане на конкурсите за директори на държавните културни институти за успешно издържал конкурса се счита кандидат, който е събрал не по-малко от 2/3 от максималния брой точки по оценъчните карти съгласно чл. 11, ал. 4, т. 2, а именно 2/3 от 660 точки = 440 точки", гласи краткото обяснение на министерството. Така културната институция остава без ръководител засега. 

Действията на министерството по отношение на филхармонията тънат в мъгла. Миналото лято то обяви конкурс за редовен директор. До интервю бяха допуснати музикантите от оркестъра Владимир Джамбазов и Ивайло Христов и артистичния директор Светлина Терзиева-Ангелова, но събеседване така и не бе обявено, нито пък беше дадено обяснение. През декември 2014 г. за временен директор беше поканен Виктор Стоянов, който преди две седмици обяви, че се оттегля, защото се бил съгласил да заема поста само временно. Няма яснота какво следва. 

„Когато обичаш литературата, книгите и големите поети, дори най-циничните, има нещо, което те тегли нагоре.“

Жана Моро, френска актриса, родена на 23 януари преди 97 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...