Новият сезон за Софийската филхармония ще мине под знака на 80-годишнина на зала "България". В навечерието на празничния концерт, който ще се състои на 9 октомври, ще бъде представен и ансамбъл „Cellissimo“ – три поколения български виолончелисти: професор Анатоли Кръстев, дъщеря му Калина и синът му Атанас. 

Концертът е на 8 септември от 19 ч. в камерната зала на комплекс „България“. Професор Кръстев е потомствен виолончелист като баща си, чичо си и дядо си. Калина и Атанас също избират фамилния инструмент. Заедно с пианистката Маргарита Илиева те ще представят програма с произведения на Бах, Равел, Римски-Корсаков, Ед. Елгар, П. Христосков, Дж. Макмилан, Дебюси, Пиацола и др.

АНАТОЛИ КРЪСТЕВ е сред от най-популярните български виолончелисти. Роден е през 1948 г. в София. Завършва консерватория в Тунис при Гвидо Еврайт и Българската държавна консерватория при проф. Велко Карастоянов. Специализира при Андре Навара и Янош Старкър. Концертира в Европа, Америка, Азия и Африка. От 1972 г. е преподавател, а впоследствие и професор в Държавната музикална академия “Проф. Панчо Владигеров”. Негови възпитаници свирят и преподават на няколко континента. Води майсторски класове в  Франция, Англия, Белгия, САЩ, Корея, Гърция, Португалия, Бразилия, Македония, Сърбия и др. Член е на журито в международни конкурси в Прага, Рио де Жанейро, Ваймар и др. Почетен президент е на Академията за обучение на млади таланти в Марсилия. Носител е на Кристална лира (2004) и Златна лира (2007) на СБМТД и Наградата „Златна муза" (2007), както и на много отличия от конкурси и музикални форуми. От 2000 г. Кръстев основава (с Йосиф Радионов и Майер Франк) клавирното трио "Кинор", а от 2002 - виолончеловия ансамбъл „Cellissimo“ (с Калина Кръстева и Атанас Кръстев).

Записал е над 25 грамофонни плочи и компактдиска в български и чуждестранни звукозаписни фирми.  Един от последните дискове на Анатоли Кръстев (издание на "Classics Collection" - "Forever Gold") е компилация от негов запис на Концерта на Дворжак в си минор и запис на Андре Навара - Концерта от Елгар.

 

„Вложих толкова много енергия да стигна върха, че приемам стреса да бъда там.”

Пласидо Доминго, испански оперен певец, роден на 21 януари преди 84 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...