Още един знаков градеж на легендарния възрожденски майстор Колю Фичето е на път да бъде обезобразен заради безотговорност и нехайство на властите. Жертва този път е мостът, строен от майстора в родния му Дряново. По този начин и това съоръжение може да последва съдбата на прочутия Беленски мост на Фичето, който е изоставен на произвола на времето след недомислени "ремонти".

Окръжната прокуратура в Габрово ще изяснява обстоятелствата около нерегламентираното му укрепване, съобщи БНР. Съоръжението, което е паметник на културата от местно значение, е подсилено в каменните основи с бетон, без да е спазена процедурата по закона за културното наследство.

Сигнал до кмета на Дряново за лошото състояние на моста е бил подаден през юни м.г. Процедурата предвижда в случая, предвид че съоръжението е паметник на културата, да бъде уведомен ресорният министър.

Вместо да бъде спазена процедурата, фирма извършила укрепване на колоните на моста бетон. Фугирана е и каменната зидария. При какви обстоятелства са възложени дейностите не е ясно, тъй като липсва документация, а и кметът вече е не е същият.

Граждани са сигнализирали за нерегламентираната намеса по съоръжението, чието строителство възрожденският майстор започва през 1860 г.

Намесата по него не е фатална, посочва архитект Милен Маринов, регионален инспектор във Велико Търново към дирекция „Опазване на културното наследство“ в министерството.

„Всичко е поправимо“, посочва арх. Маринов, според когото следва да се изготви техническа експертиза от компетентни инженери и да се премине към изработването на цялостен проект за реставрация и консервация на съоръжението.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин