SKIF

Предусещайки скандала, който назрява с предстоящото саниране на покрития мост на Колю Фичето в Ловеч, общината е поискала той да бъде обявен изрично за недвижима културна ценност.

 „Дарик” съобщи, че местната власт е изпратила до Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) предложение мостът да бъде обявен за паметник на културата. Становището на НИНКН ще бъде изпратено до министъра на културата и той със своя заповед може да прибави моста в списъка на паметниците на културата. 

Любопитното е, че докато не избухна скандалът с полуразрушения Тютюнев склад в Пловдив, чийто статут е аналогичен с този на ловешкия мост – част са от архитектурно-исторически резервати, общината в Ловеч ни най-малко не се тревожеше за статута на възрожденския паметник. Напротив – тя задвижи мащабен проект за санирането му, въпреки че Наредбата за енергийната ефективност изключва от действието си историческите паметници. Въпреки получените становища на куп уважавани архитекти, включително от „Архитектурно наследство” и от учени - специалисти по съхраняване на старините, общината си има свой план – да откове дървената обшивка, да сложи изолация от минерална вата и гипскартон, да смени дървената дограма и настилката, която в момента е с подово отопление, да положи нови плочи от гранитогрес „в два цвята”, да монтира ролетни решетки, стените  да боядиса в латекс и на финала – да закове нова дървена обшивка. Според експертите така ще се промени външният вид на паметника, което е нарушение на Закона за културното наследство и е акт на вандалщина спрямо уникалния мост. 

Ръцете на местната власт са развързани от факта, че в документите на резерватите, които са паметници на културата, мостът на Фичето не е споменат изрично. Там фигурира „Средновековна крепост Хисаря и част от квартал „Вароша”. Мостът е част от квартал „Вароша”, посочва инициативният комитет, който се бори за неговото спасение и се позовава на наредба от 1978 г. От кметството обаче твърдят, че „обектът не притежава статут на недвижима културна ценност” и се оправдават със становище на Министерството на културата от 14 август 2015 г. 

„Дарик” цитира кмета Корнелия Маринова, че общината ще търси възможност за поддръжка външния вид на моста най-вероятно през Министерството на финансите – тоест от бюджета. Това е изключително странно, като се има предвид, че в отговор на въпроси на skif.bg г-жа Маринова съобщи, че вече е проведена обществена поръчка и е избран изпълнител на реконструкцията, а парите – 2,23 млн. лв., се очакват от европейската програма „Региони в растеж”. 

Още по-скандално е, че в документи, с които skif.bg разполага, мостът е деактуван в частна общинска собственост и дори фигурира в списъка с обектите, които общината не възнамерява да продава тази година. Тоест в някоя следваща година не е изключено да продаде. В акта за собственост от 16 февруари 2011 г. паметникът на архитектурата е посочен като „сграда за търговия”, сякаш е обикновена барака

„Всички сгради в обхвата на резерват „Вароша” са групови културни ценности и имат същата защита като единични културни ценности, пише го в Закона за културното наследство”, казаха за skif.bg от инициативния комитет „Да запазим символа Покрит мост-Ловеч". Според него в заданието на проекта и в самия европроект за моста общината прикрива статута на моста и прилага невярна документация на Министерството на културата. Комитетът е готов на юридическа битка с кметството, която включва съдебни дела за спиране на санирането и връщането на моста като собственост на държавата. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.