Утре, 11 март, в Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков” (Велико Търново) ще бъде представена книгата „Свещеният триъгълник. Българската следа в историята на оперативното масонство” на Румен Василев, съобщиха от институцията. Премиерата ще започне в 16 ч. Книгата и авторът ще бъдат представени от Любчо Иванов.

„Свещеният триъгълник“ позволява няколко прочита. Първият е историческият – авторът е намерил свидетелства, с помощта на които рисува завършена картина на оцеляването на древната общност на строителите в бурните процеси на човешката история. Василев проследява приемствеността им, благодарение на която членове на едно и също братство, зародило се при строежа на пирамидите, строят Соломоновия храм, Партенона, Пантеона в Рим, църквата „Св. София“ в Константинопол, готическите катедрали в Западна Европа, джамиите в Османската империя, както и (и това е голямата изненада) десетки църкви, манастири, къщи и мостове по българските земи през ХIХ в. Книгата разбива митовете на българската историческа наука за това, че Колю Фичето и плеядата майстори, построили възрожденска България, са били самоуки и неграмотни. Техните „дипломни работи“ и до днес се извисяват непоклатими в цялата страна. В „Свещеният триъгълник“ авторът им отдава дължимото.

Вторият прочит, който книгата позволява, е изследователският. Той граничи с приключение, тъй като подтиква читателя да грабне фотоапарата и да се впусне в обиколка на произведенията на майсторите, за да намери знаците, които те са оставили.

Между редовете на книгата се крие и един деликатен урок по етика, за съжаление останал ненаучен от съвременното общество. Урокът за стремежа към усъвършенстване, както на отделния индивид, така и на цялата общност. Добре е да си го припомним с необходимата доза респект към миналото.

РУМЕН ВАСИЛЕВ (54) е завършил българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Преминал е през всички стъпала на журналистическата йерархия. Бил е отговорен секретар на всекидневниците "Подкрепа", "Новинар", "Стандарт", както и на седмичниците "Паралели", "Мисия", "Бизнес България", "Поглед" и др. Създател и редактор е на сайта lira.bg до декември 2015 г. Автор е на книгите "Масонската ложа и братството на Левски", "Масонският код на българското възраждане" и "Свобода или смърт".

 

  • ТРАГЕДИЯ

    Вечната Янка Такева. Кой дърпа конците в образованието

    Ако дърпаш цял сектор назад, може ли да минаваш десетилетия наред между капките? Българското образование достигна ниски нива по много причини, но една от тях е могъщ синдикат...

     
  • ЕКШЪН

    Жан-Клод Ван Дам - човекът с патентования ритник

    Той е шампион по бойни изкуства, културист, актьор и режисьор. Разкрачът и акробатичните му удари са патентовани. Има и свой паметник в естествен ръст в родния си град Брюксел. Екшън звездата Жан-Клод Ван Дам е роден на 18 октомври.

     
  • ЩУРЕЦЪТ

    Кирил Маричков, който си отиде на сцената

    Паметно е неговото участие в зората на демократичните промени срещу тоталитарния режим на БКП. Заедно с Богдана Карадочева и Стефан Димитров, Тодор Колев, Васко Кръпката и мнозина други той възпламеняваше митингите през 90-те години.

     

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     

„Книгите разбиват оковите на времето и показват, че хората могат да използват магия.”

Карл Сейгън, американски астроном и писател, роден на 9 ноември преди 90 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Между два кадъра“ - разговори за кино

Новата книга на кинокритика Деян Статулов съдържа 51 интервюта със съвременни творци на българското кино... 

По стъпките на Алеко

"Тази книга е своеобразна в много отношения, включително и с начина на издаване – взаимопомощ, както на село навремето се събираха да свършат най-трудната работа при строежа на нов дом – да излеят бетонната плоча, или изкопаят основите." - Марин Георгиев за книгата "Спомен за доброто” на Ганчо Иванов...

За личното и отвъд него

 

„Нож“ на Салман Рушди всъщност представя образа на новото поколение терористи, които са готови на всичко и не познават чувството на съжаление...