Утре, 11 март, в Регионалната библиотека „Петко Р. Славейков” (Велико Търново) ще бъде представена книгата „Свещеният триъгълник. Българската следа в историята на оперативното масонство” на Румен Василев, съобщиха от институцията. Премиерата ще започне в 16 ч. Книгата и авторът ще бъдат представени от Любчо Иванов.

„Свещеният триъгълник“ позволява няколко прочита. Първият е историческият – авторът е намерил свидетелства, с помощта на които рисува завършена картина на оцеляването на древната общност на строителите в бурните процеси на човешката история. Василев проследява приемствеността им, благодарение на която членове на едно и също братство, зародило се при строежа на пирамидите, строят Соломоновия храм, Партенона, Пантеона в Рим, църквата „Св. София“ в Константинопол, готическите катедрали в Западна Европа, джамиите в Османската империя, както и (и това е голямата изненада) десетки църкви, манастири, къщи и мостове по българските земи през ХIХ в. Книгата разбива митовете на българската историческа наука за това, че Колю Фичето и плеядата майстори, построили възрожденска България, са били самоуки и неграмотни. Техните „дипломни работи“ и до днес се извисяват непоклатими в цялата страна. В „Свещеният триъгълник“ авторът им отдава дължимото.

Вторият прочит, който книгата позволява, е изследователският. Той граничи с приключение, тъй като подтиква читателя да грабне фотоапарата и да се впусне в обиколка на произведенията на майсторите, за да намери знаците, които те са оставили.

Между редовете на книгата се крие и един деликатен урок по етика, за съжаление останал ненаучен от съвременното общество. Урокът за стремежа към усъвършенстване, както на отделния индивид, така и на цялата общност. Добре е да си го припомним с необходимата доза респект към миналото.

РУМЕН ВАСИЛЕВ (54) е завършил българска филология в СУ "Св. Климент Охридски". Преминал е през всички стъпала на журналистическата йерархия. Бил е отговорен секретар на всекидневниците "Подкрепа", "Новинар", "Стандарт", както и на седмичниците "Паралели", "Мисия", "Бизнес България", "Поглед" и др. Създател и редактор е на сайта lira.bg до декември 2015 г. Автор е на книгите "Масонската ложа и братството на Левски", "Масонският код на българското възраждане" и "Свобода или смърт".

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Самото съществуване на библиотеките е доказателство, че можем все още да имаме надежда за съществуването на човечеството.“

Т. С. Елиът, англо-американски поет, драматург и литературен критик, роден на 26 септември преди 135 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?