Излезе второто допълнено издание на книгата „Свещеният триъгълник. Българската следа в историята на оперативното масонство“ на Румен Василев, съобщи издателство „Ludite“. 

Първото издание е от 2008 г. и в последните години се предлагаше на високи цени в антикварните книжарници. Авторът – дългогодишен отговорен секретар, а след това редактор в редица български печатни и онлайн медии, е познат на публиката и с историческите си разследвания  „Масонската ложа и братството на Левски“, „Свобода или смърт. Светът и българите“, „Невидимата искра на Възраждането“ и „Масонският код на Българското възраждане“.  

„Свещеният триъгълник“ е една от най-интригуващите му книги – в научно-популярен стил тя проследява историята на най-известните строежи в Северна Африка, Азия и Европа и връзката между хората, които са ги построили. Тя обръща специално внимание на най-известните български монументални строежи през Възраждането и първомайсторите им. 

"Авторът като археолог отмахва пласт след пласт в разкриването на една загадка, в осветляване и обяснение на фактите и търсене на истината. Книгата се чете едновременно като приключенски роман и научна монография (макар авторът да няма такава претенция). Има нещо от любознателността и прeследваческия хъс на Шерлок Холмс и Индиана Джоунс в пътя му по следите на времето, пространството и загадките“, пише в рецензия за „Свещеният триъгълник“ Росица Чернокожева - д-р в Института за литература на БАН.

„Свещеният триъгълник“ има няколко прочита.

Първият е историческият – той проследява приемствеността в строителството през вековете, благодарение на която членове на едно и също братство, зародило се при строежа на пирамидите, изграждат Соломоновия храм, Партенона, Пантеона в Рим, църквата „Св. София“ в Константинопол, готическите катедрали в Западна Европа, джамиите в Османската империя, както и десетки църкви, манастири, къщи и мостове по българските земи през ХIХ в. Книгата разбива митовете на българската историческа наука за това, че Колю Фичето и плеядата майстори, построили възрожденска България, са били самоуки и неграмотни. 

Вторият прочит, който книгата позволява, е изследователският. Той граничи с приключение, тъй като подтиква читателя да грабне фотоапарата и да се впусне в обиколка на произведенията на майсторите, за да намери знаците, които те са оставили. 

Третият прочит вади на показ проблема с постепенната загуба на историческа памет за дюлгерските ложи и безотговорното отношение днес към техните монументални градежи от ХVIII и XIX век. Това личи най-вече в липсата на грижа за тяхното строително наследство. Те се рушат или със строителни дейности безотговорно се съсипва оригиналният им вид.

В книгата на Румен Василев има и интригуващ разказ и за това какъв е произходът на българския национален флаг – въпрос, на който в България досега няма категоричен отговор. Като бонус за любознателните читатели авторът предлага речник на тайния език на брациговските строители – т.нар. мещеровски (майсторски) език, събран от езиковеда Стоян Аргиров през 1897 г., както и устава на брациговската обединена ложа от 1894 г.

Както в другите си книги, така и в „Свещеният триъгълник“ Василев търси кинематографичен ефект на разказа. Повествованието е леко, увлекателно и пълно с любопитни исторически находки.

Книгата вдъхнови създаването на сдружението „За Старите зидари“ и изграждането на чешма до гроба на легендарния майстор Колю Фичето във великотърновския парк „Дружба“. Тя е част от архитектурен ансамбъл, който показва най-известните елементи от стила на възрожденските строители, и особено на Фичето. Чешмата беше открита на 11 май 2021 г. и над три години по-късно осигурява свежест в хубавия парк – дарена е на общината и на строителното училище. 

По сценарий върху книгата през 2015 г. беше сниман научно-популярният филм „Братството на Старите зидарите“. С неговите прожекции и с продажбите на дискове с него бяха набрани средства за построяването на чешмата. Идеята на лентата беше да предизвика интерес към уникалните градежи от Възраждането и да насочи общественото внимание към ограничаване на щетите от безхаберието и безскрупулното отношение към старинните ни архитектурни богатства.

Във второто издание на „Свещения триъгълник“ са добавени няколко нови глави, посветени на строителите Андрей Дамянов, Константин от Пещера, Пеньо Атанасов Колев – Бомбето. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Аз свикнах да изразявам всичко, което ме вълнува с помощта на музиката и се старая да сдържам чувствата си – не обичам мелодрамите и превземките.“

Йехуди Менухин, американски цигулар и диригент, роден на 22 април преди 109 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.