Архитект Кристияна Брънзалова и създадената от нея фондация „Даскал Брънзалов“ имат за цел сградите с изключителна архитектурна стойност в България да бъдат събрани в общ регистър.

Ето какво тя сподели пред БНР: 

„Каузата на фондацията е да опази всичко българско. Пилотният проект за запазване на сградата на училището в село Хвойна се увенча с частичен успех – успяхме да оправим покрива, но не успяхме да вдъхнем нов живот на сградата.

Няма определен регион на България, където има концентрация на такива сгради. В цяла България, в малките населени места, в селца, които хората рядко посещават, също има такива сгради, които заслужават внимание и заслужават да бъдат опазени. Архитектурата не е само примерите, които виждаме в центровете. Това е бил един от начините хората да показват своя статут, колко са богати. Повечето пищни постройки са в големите градове, но не можем да кажем, че в малките селца не е имало такива места, такива сгради“, коментира арх. Брънзалова.

В градове, за които се знае, че са наситени със сгради с голяма архитектурна стойност – например в Стария Пловдив, могат да се видят безброй сгради, които се рушат и са абсолютно неглижирани от институциите.

И щом в толкова популярна туристическа дестинация това се случва, може да си представите какво става по-далече от тези места. Целта на регистъра е да събира цялата информация за сградата – от историята й през чертежи, историята на архитекта до сегашното й състояние."

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин