Дрезденският симфоничен оркестър ще изнесе концерт на самата граница между САЩ и Мексико в знак на несъгласие с намерението на американския президент Доналд Тръмп да издигне там стена, съобщи lvz.de.

Концертът е предвиден за 3 юни в „Парка на дружбата“, една част от който е на територията на американския град Сан Диего, а другата - в мексиканския град Тихуана. Паркът е създаден още през 70-те години, но с течение на времето е разделен от ограда. От 2009 г. граничният контрол е засилен, а сега се очаква и появата на стена.

„Искаме да предадем послание за свобода и несъгласието си с издигането на стена направо над главите на хората“, разказва Маркус Ринд, художествен ръководител на оркестъра. 

Той разкри, че през интернет вече са набрани над 15 000 евро, нужни за реализацията на проявата. Много дарения са направени от американски граждани.

Специално за граничния концерт германският композитор Виланд Райсман е написал симфонията „Въпрос с отговор“. Тя ще бъде изпълнена на мексиканска територия, а после музикантите ще очакват музикалния отговор от американската страна.

Това не е първият случай, когато оркестърът от Саксония се включва в политическия живот. През октомври, след турски протест, външното министерство на страната отмени концерт на симфониците в памет на арменския геноцид в Османската империя, който трябваше да се състои пред консулството на Германия в Истанбул.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Човешкото съзнание е вид битка. А знаем какво ни казва Толстой за битките във „Война и мир“. Никой не знае точно какво се случва по време на битка.“

Сол Белоу, роден на 10 юни преди 108 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"