Музеят за модерно изкуство в Ню Йорк (MoMA) направи силна акция срещу забраната на администрацията на Доналд Тръмп граждани от 7 арабски страни, сред които Сирия, да посещават САЩ. 

В отговор на небивалата дискриминация музеят бързо организира изложба с творби на артисти от държавите, засегнати от забраната. Сред тях е Заха Хадид от Ирак, починала миналата година, носителка на "Прицкер" за 2004 г. 

Денонощие по-късно - след протести в целия цивилизован свят, американският съд отмени спорната забрана. Тя падна на първа инстанция в процеса по иск на прокуратурата на щата Вашингтон. Правосъдното министерство ще обжалва. 

"Хората с визи вече могат да пътуват свободно", каза служител на Държавния департамент, цитиран от световните агнеции. Проверките на пътниците ще се извършват в съответствие със стандартната политика и процедура. 

Безпрецедентната мярка, обявена като антитерористична, заплаши свободното пътуване на хората на изкуството. Церемонията за наградите "Оскар" например можеше да се окаже недостъпна за авторите и актьорите от арабски филми. 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Понеже всяко правителство, което управлява без съгласието на управляваните, по дефиниция представлява робство.“

Джонатан Суифт, ирландски писател, роден на 30 ноември преди 356 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие