На поп певицата Мадона, която държа пламенна реч по време на Похода на жените във Вашингтон в събота, й се наложи да се обяснява за силните думи, които употреби срещу Тръмп. Всички световни агенции разпространиха думите й, че когато казала "взривяване на Белия дом", всъщност употребила метафора.

Речта на Мадона беше разкритикувана в социалните медии и заради нея някои телевизии спряха преките си предавания от похода, съобщи БНТ. В YouTube някои потребители я нарекоха "зла". В Twitter поискаха певицата да бъде разследвана за отправяне на терористични заплахи.

Оригиналните й думи на импровизираната сцената в Лос Анджелис към множеството бяха: "Доброто не победи на тези избори, но накрая доброто все пак ще победи. Революцията започва от тук. Готови ли сте да разтърсите света? Добре дошли на революцията на любовта. Много мислех да взривя Белия дом, но знам, че това няма да промени нищо."

"Аз не съм човек на насилието", оправда се певицата в Instagram. "Говорих метафорично и споделих два начина, по които да се погледнат нещата - единият предполагаше надежда, а другият предполагаше чувство на гняв и възмущение, което аз лично усещам."

 

 

"Политиката на граф Игнатиева биде победена от българския национализъм. Преговорите за помирение с Патриаршията, тъй енергично ръководени от него, останаха безплодни."

Симеон Радев, писател, дипломат, историк, революционер и публицист, роден преди 146 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...