Джихадистите от терористичната групировка "Ислямска държава" са обезглавили един от най-известните археолози и изследователи на древността в Сирия, директора на архитектурно-историческия комплекс в Палмира Халед Асаад, съобщи mediapool.bg, позовавайки се на. 

Според сирийската държавна агенция САНА и базирания във Великобритания Сирийски център за човешки права, 81-годишният Асаад е бил обезглавен публично на площад пред музея в древния град, който джихадистите превзеха през май.

"Трудно е да си представим как може да бъде обезглавен такъв учен, внесъл огромен принос в изследването на забележителния древноримски град", каза Карим по тв канала "Ал Арабия".

Асаад посвети 50 г. от живота си на изследвания на Палмира - един от най-известните археологически обекти в света. Той е известен със своите научни трудове, посветени на музея под открито небе. През последните десетилетия той многократно е сътрудничил с археологически мисии от САЩ, Франция, Германия и Швейцария.

Според Карим ученият е бил пленен от джихадистите преди около месец и продължително разпитван. Те се опитвали да получат информация от него за местонахожденията на съкровищата на древния град, но безуспешно. След екзекуцията тялото на Асаад е било окачено на една от римските колони в древната Палмира.

След като ИД превзе Палмира, се появи информация, че цялата територия на града е минирана. В началото на юли бе съобщено за унищожаването на няколко древни паметника, които не са част от останките от римската епоха и които според джихадистите са смятани за езически и кощунствени. Сред тях бе и статуята "Лъвът Алат", която е на около 2000 г. и бе разположена на входа на музея на Палмира.

Сирийските власти се опасяват, че уникалният комплекс може да повтори печалната съдба на иракските градове Ашур, Нимруд и Хадр, унищожени от джихадистите. Бившата столица на асирийската държава Нимруд, чиито останки се намират край Мосул, например, бе изравнена със земята от булдозери.

 

Според преданията Палмира е била основана от библейския цар Соломон. Това е един от най-богатите градове на късната античност, разположен в оазис сред сирийската пустиня и е процъфтявал като търговски център на Пътя на коприната. Добре запазените развалини, простиращи се на три километра, са в списъка на световното културно-историческо наследство на ЮНЕСКО. Преди градът да падне в ръцете на терористите сирийски служители съобщиха, че са успели да изнесат стотици ценни статуи на безопасни места, опасявайки се, че те могат да бъдат унищожени от диващината на ИД. Камионът, с който е била изнасяна статуята "Лъвът Алат", е бил заловен от джихадистите и така спасяването и е било осуетено.

 

  • ЗВЕЗДЕН ПРАХ

    Джордж Клуни, който не се страхува да остарява

    Той два пъти е избиран за най-сексапилен мъж на планетата. Лицето му е по реклами и билборди в целия свят. Едновременно с това е един от най-успешните актьори в историята и активист, който не се страхува да говори за редица проблеми.

     
  • ПАМЕТ

    Жерар Филип: Мисля, че съм горделив

    Интервю с френския актьор от 1959 г., малко преди да се разболее и да напусне този свят

     
  • НЕЗАБРАВИМАТА

    Невена Коканова, която европеизира българското кино

    Тя се наложи на екрана не само с грациозната си красота, но и с щедрия си талант, с който изгради първоначално образите на млади девойки с чисти чувства и естествено поведение 

     
  • КЛАСИКА

    30-те най-добри книги според французите

    Класацията е на френския вестник “Le Monde” от 2013 г. Литературни експерти са селектирали 200 заглавия, а списъкът с първите сто е формиран след избор на десетки хиляди читатели. Представяме ви първите 30.

     

„Ако искате най-добрите филми да получават „Оскар“, трябва да има 10-годишна пауза между церемониите.“

Мат Деймън, американски актьор, роден на 8 октомври преди 54 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Аз съм виновен“

 

Книгата на Михаил Зигар „Война и наказание“ е анализ на отношенията между Русия и Украйна през последните три века и през последните три десетилетия.

Акустика за изгубената родина

 

В „Изгнание и музика“ Етиен Барилие отговаря на въпроса, как изгнанието въздейства върху творчеството на композиторите, преминали през това изпитание.

Между два свята: една българска тийнейджърка в Мюнхен

 

Какво е да растеш в Германия като дете на български мигранти? Да живееш в непрестижен квартал, но да учиш в елитна гимназия в центъра на Мюнхен? Живот между два свята: темата в дебютния роман на немски на Анна Димитрова.