Повече от 80 процента от жителите на австрийската столица говорят два или повече езика в ежедневието си. За да насърчи многоезичието, общинската управа на Виена търси доброволци, които да четат на децата в началните класове на майчиния им език, съобщи институцията. В момента в 20 виенски училища са ангажирани около 80 доброволци, които участват в проекта.

Според проучване, проведено тази година от института SORA, жителите на Виена подкрепят насърчаването на многоезичието. Две трети от респондентите заявяват, че не само владеенето на немски език, но и насърчаването на многоезичието се счита за важна мярка за интеграция. Австрийската столица работи по проект "Наставници по четене на роден език" и търси доброволци за 19 различни езика. Палитрата е разнообразна: от английски през босненски до виетнамски. Повече от половината виенски студенти говорят два или повече езика.

Търсят се доброволци за четене на майчиния си език, особено с познания по арабски, босненски, дари, хърватски, македонски, сръбски, чеченски, турски и украински. В проекта могат да се включат и хора, владеещи български и немски език като родни. Задачата на доброволеца е веднъж седмично да чете на децата приказки, детски книжки и стихчета в продължение на един час или да разглежда заедно с децата книжки с картинки. Всички доброволци посещават подготвителен семинар преди първия час. Проектът се изпълнява от общинския отдел за интеграция съвместно с виенската Дирекцията по образование и виенските книжарници. Инициативата "Наставници по четене на роден език" е пример за реалната интеграция, която се осъществява в австрийската столица. Доказателство за това са и книгите, предлагани в Детската библиотека на световните езици в 15-ти район с фонд от близо 14 000 книги на над 50 езика.

 

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„Състоянието на война служи единствено като оправдание за тирания у дома.“

Александър Солженицин, руски писател, роден на 11 декември преди 106 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Въпроси откъм сянката

 

Всеки компромис със съвестта и морала се заплаща – това е внушението на „Светлина и сянка“ на Даниел Келман... 

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.