Австрийската национална библиотека във Виена вече има литературен музей в пределите си, съобщи derstandard.at. Той беше открит на 18 април, събота, като входът през първия уикенд е безплатен. Така след много години приключва проектът по идея на покойния германист Венделин Шмид-Денглер на стойност 5,4 млн. евро от бюджетите на министерствата на образованието и икономиката. Директор е Йоана Рахлингер.

Музеят разполага с 500 кв. м площ, за да покаже развитието на австрийската литература през последните 250 години. Експонатите – писма, ръкописи, записи, снимки, плакати и т.н., представят над 200 автори на първите два етажа на музея, като сред гвоздеите е Франц Кафка. На третия етаж от следващата година ще има гостуващи изложби.

Новият литературен музей няма да е просто статично пространство. Той предлага богата програма за 2015 г. Сред акцентите са събития като „Музеят отива на кино” заедно с филмовия архив на Австрия. Предвидени са много срещи и разговори със съвременни автори, литературни четения и гостувания.

Експозицията се намира на Johannesgasse 6 в Първи виенски район. Сградата е построена през 1844 г. в стил „Бидермайер” и дълги години е съхранявала имперския архив.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Танцувам за собствено удоволствие. Не е оригинално да доставяш удоволствие на всички.”

Рудолф Нуреев, съветски и британски балетист, роден на 17 март преди 87 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...