Виена е известна със своите павилиони за наденички, които са част от градския пейзаж и любима улична храна за местни и гости на града. Те са също толкова типични за австрийската столица, както и виенските кафенета, и вече са официално включени в списъка на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство, съобщиха от общината във Виена.

В града има над 300 щанда за наденички, а в изминалите няколко години този вид улична храна изживява своя ренесанс и е все по-търсена от хората. Новият им статут подчертава значението им като място за срещи, кулинарно разнообразие и просто виенски начин на живот.

Историята на виенските щандове за наденички датира още от епохата на Австро-Унгария. За да се осигури доход на ветерани от Първата световна война, Виена им разрешава да открият мобилни щандове за топла храна. С разрешението за откриване на постоянни павилиони от 1969 г. тази институция се развива и оттогава до наши дни е неделима част от образа на града. От късна вечеря след опера или театър до бързо хранене за работници на смени - павилиончетата предлагат наденички за всеки вкус и по всяко време на деня.

Най-старият съществуващ щанд, "Щандът за наденички на Лео" на Дьоблингер Гюртел, е открит през 1928 г. и остава живо свидетелство за тази традиция.

 

Снимки: © WH International Services

  • ДЕБЮТ

    „Вяра на баба Вера“ – книга за всяка баба и внучка

    Симпатичната история е разказана от Вяра Георгиева, която дебютира в жанра. Своя дебют като илюстратор на детска книга прави и художничката Габриела Петкова, която печели първия по рода си конкурс, организиран от издателството.

  • СЛЕДИТЕ ОСТАВАТ

    „Оръжията и човекът“, Анна Каменова и… фактите

    „Който бе чел и който не бе чел пиесата измежду тези синковци, разпространяваше заблудата, че Шоу написал тази пиеса само защото мразел българите… Но никой от тях не бе прочел предговора и не бе забелязал, че Шоу говори с топло чувство за „храбра малка България“, която без да насърчава милитаризма, може да бъде героична.“

„В любовта всички се нуждаем да упражняваме само едно: да си даваме свобода един на друг.”

Райнер Мария Рилке, австрийски поет, роден на 4 декември преди 149 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Алчност и нещастие

„Котка върху горещ ламаринен покрив“ в Театър „София“ е не режисьорски, а актьорски театър. Истински актьорски театър без кълчения, мечкарщини, грубиянщини, а фин, изискан, пестелив. Толкова пестелив, че стига до изящество, до на майсенския порцелан изяществото…

Размисли след гледането на втория „Гладиатор“

 

Филмът е силен, ярък и стойностен. Задължителен за гледане и запазване в личната колекция.

Патриот: автобиографията на Алексей Навални

"Още преди да прочета "Патриот" смътно знаех отнякъде, че фамилията Навални е украинска (укр. Навальний), но не си бях направил труда да проверя това и да се информирам в кое поколение е връзката с Украйна" -  Владимир Сабоурин