ХРАБРА МАРИНОВА

Освен най-добрият град за живеене, Виена трябва да стане и най-демократичният. За тази цел политици, научни работници и представители на администрацията и на гражданското общество работят от миналата година по проект за Стратегия на демокрацията. Сега за първи път и жителите на Виена могат да участват в създаването ѝ.

Документът от 32 страници вече е публикуван на сайта на Община Виена и определя седем области, в които демокрацията трябва да бъде укрепена. Целта на проекта е да се насърчи участието, прозрачността и активната ангажираност на гражданите.

Едно от предизвикателствата, с които стратегията трябва да се справи, е фактът, че само две трети от гражданите на Виена имат право на глас, което е най-ниският дял в Австрия. Следователно особено уязвимите групи често не участват в съществуващите възможности за вземане на решения. Климатичната криза и цифровизацията също се посочват като ключови предизвикателства.

Виена е обявена за Европейска столица на демокрацията за 2024/2025 година, което е признание за усилията на града в областта на демокрацията и гражданското участие. Австрийската столица използва това като възможност за насърчаване на тези процеси и занапред.

Преди новата стратегия да бъде представена пред Общинския съвет в началото на лятото, виенчани могат да се запознаят с документа онлайн. В платформата те имат възможност да коментират, да предложат допълнения или да поискат промени.

Искаме да осигурим възможност на всички виенчани да участват в оформянето и вземането на решения за своята жизнена среда - независимо от гражданство, образование, доходи, пол и възраст, подчерта заместник-кметът на Виена Юрген Чернохорски.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Мамо, не остарявай, моля те, и никога не вярвай през деня на огледалото.“

Христо Фотев, български поет, роден на 25 март преди 91 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Убийство на булевард „Стамболийски“ или роман учебник по съвременно обществознание

Тази книга има и поколенчески, носталгичен привкус. Тя звучи преди всичко с гласа на героя, който е най-близо до възрастта на автора – чрез спомените, езика, начина на мислене (познаваме го ясно и от предишната му повест „Старецът трябва да умре“)...

Когато залогът е по-голям от живота…

Сюжетът на „Залог“ е поднесен увлекателно и непосредствено, но в него има излишна орнаменталност – дразнят протяжните сцени в чифлика на Паница, с неизбежните хора , песни и гърмежи, напомнящи стилистиката на Миклош Янчо, разкриването и овладяването на заговора напомня нощно театрално шоу...

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...