Лайпцигският панаир на книгата обяви петте номинации за наградата за белетристика – една от най-реномираните в Германия. Това са: 

Марион Пошман - "Geliehene Landschaften. Lehrgedichte und Elegien " (Suhrkamp) 

Роланд Шимелпфениг - "An einem klaren, eiskalten Januarmorgen" (S. Fischer)

Нис-Моме Щокман  - "Der Fuchs" (Rowohlt) 

Хайнц Щрунк - "Der goldene Handschuh" (Rowohlt) 

Гунтрам Веспер - "Frohburg" (Schöffling & Co.) 

Номинирането на Хайнц Щрунк е изненада, пише „Шпигел”, тъй като той е известен като комик на сцената, автор е и на хумористичния роман „Fleisch ist mein Gemüse" („Месото е моят зеленчук”). Романът, с който претендира за наградата, е сериозен. "Der goldene Handschuh" („Златната ръкавица”) е историята на убиеца на жени Фриц Хонка, който през 70-те е символ на страх и ужас. 

Роланд Шимелпфениг също е автор на драматургични текстове. 

Миналата година наградата отиде при лирика Ян Вагнер. Сега отново има номинация за поезия – Марион Пошман със стихотворения и елегии. Гунтрам Веспер е номиниран с впечатляващия роман от 1008 страници "Frohburg". 

Победителят ще стане известен на 17 март. Ще бъдат наградени и автори в раздела документална литература и есеистика, както и преводачи от пет езика. При документалните книги варират разнообразни теми като околосветско плаване, социология на ресторантите, отношенията на хората и конете, проблемите на климата. 

 

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Мисля, че всеки е луд. Възхитен съм от хората, които са смятани за най-нормални, защото на мен те ми изглеждат най-странни от всички.“

Джони Деп, американски актьор, роден на 9 юни преди 60 години

Анкета

Подпишете се в подкрепа на украинския народ!

Путин е престъпник! - 89.2%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Петият вагон“ - равносметка или ново начало

 

През 2022 г. писателят Христо Карастоянов е прегледал, обработил и допълнил своите текстове, конструирайки пъзел, които наистина могат да се разглеждат и като мини романи

Страстната адвокатска защита на един философ

 

Есетата на Октавиан Палер те карат да ги препрочиташ и отново да вникваш и разсъждаваш върху големи теми и образи на световната литература

Фрагменти около една книга на Марин Георгиев

"Марин е от редките участници в софри и говорилни, който усети как изтича времето в бездействие, ако не предприемеш нещо да задържиш хода му" - Георги Мишев за книгата на "Камъчето под езика"