Лайпцигският панаир на книгата и съпровождащият го фестивал "Лайпциг чете" отново предизвикаха огромен интерес в Германия, съобщи diepresse.com. Миналата седмица го посетиха 285 хил. души, което е с 25 хил. повече от 2016 г. Миналата година посетителите бяха 260 хил. души. 

"Пролетното изложение показа, че въодушевлението на читателите от книгите и книжния бранш", заяви директорът на панаира Мартин Бул-Вагнер. 

 Броят на изложителите също расте стабилно - 2493 от 43 държави при 2250 миналата година. 

Свободата на словото беше основна тема на панаира - различни автори и издатели говориха за заплахите в Турция, Източна Европа и САЩ. Книжният бранш отчете ръст от 0,8% в сравнение с предишната година. Подемът се дължи най-вече на детската и младежката литерата, както и на пътеводителите. Спад има при белетристиката и документалната литература. 

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.