51-вото издание на Софийския международен панаир на книгата ще се проведе от 10 до 15 декември в Националния дворец на културата и ще събере над 160 издателства с повече от 100 000 заглавия, съобщи Асоциация „Българска книга“. Вдъхновяващи литературни срещи с български и световни автори и премиери на книги, обещават организаторите. 

Ето основните акценти от програмата на панаира:

Софийски международен литературен фестивал

Тазгодишният фестивал предлага богата програма с участието на писатели от България и света. "Включете се в литературни дискусии и срещи с автори като Мирча Картареску, Георги Господинов, Мартина Видаич, Иля Пфайфер, Тим Паркс и много други", призовават от Асоциация „Българска книга“.

 

Връчване на наградите „Златен лъв“

На 10 декември от 19:30 ч. в Зала 7 ще бъдат връчени ежегодните престижни награди за издателски проекти с най-голям принос към българската литература, култура и общество. Церемонията ще се състои  заедно с официалното откриване на панаира и отбелязването на 30-годишнината от създаването на Асоциация „Българска книга“ в Националния дворец на културата.

 

Информационна среща по проект APACE

На 10 декември от 10:30 часа в Зала 7 на НДК ще се проведе среща, на която ще бъде представен проекта, чиято основна цел е да се насърчи създаването на достъпни книги за хора със зрителни нарушения. APACE подкрепя социалното включване и равния достъп до книги и знание на над 100 млн. души в ЕС.

 

Представяне на Tales of EUkraine

На 10 декември от 12:00 ч. отново в Зала 7 на НДК ще се проведе среща с авторката Екатерина Йегорушкина и преводачката Лилия Желева. Tales of EUkraine е уникален проект, който популяризира двуезични детски книги, написани на украински и преведени на различни европейски езици, сред които и български. 

По време на целия панаир всички деца, родители и учители ще имат възможността да получат безплатно издадените по проекта книги.

 

Професионална програма за издатели

На 11 и 12 декември по време на Професионалната програма за издатели ще се проведат различни панели с водещи международни експерти. В нея вземат участие 22 представители от 14 държави. Темите на дискусиите ще включват насърчаването на нови литературни гласове, преводи и достъпност в издателската индустрия, а участници ще бъдат представители на институции, издателства и различни международни организации.

 

Фестивал за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“

За първа година част от панаира ще бъде Фестивалът за нехудожествена литература „Наука, изкуство и култура“, който ще се проведе на 14 и 15 декември (събота и неделя) и ще представи книги в категориите „История“, „Изкуствознание“, „Културен туризъм“, „Себепознание“ и „Етнология“.

 

"Не пропускайте да бъдете част от празника на книгата! Заповядайте в НДК между 10 и 15 декември, за да се потопите в света на литературата, изкуството и културата. Създаваме истории. Създаваме история", приканват организаторите.

„Пленяват ме хора, които могат да живеят без страх от последствията, да бъдат страстни без предпазливост, хора, които безумно мразят и обичат.”

Федерико Фелини, италиански режисьор, роден на 20 януари преди 105 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Съседната стая“ - за правото на избор, приятелството и нещата от живота

 

Филмът е елегантно и изтънчено есе за смисъла на живота и за избора на смъртта...

Вслушвания в уроците на мъдростта и времето

В самия край на 2024 г. българската литературно-философска публика беше зарадвана от книгата „Вслушвания“ на Митко Новков, съдържаща дванадесет негови есета...

Писателю, бъди цял!

 

Марин Георгиев отдавна разлайва литературните псета. Причината е в неговия метод, който той никъде не е формулирал, но го приема като нещо дадено и прието, присъщо на душата и морала му. В „Заговорът на мъртвите“ той го обговаря многократно, но никъде не го формулира...