Световноизвестната канадска писателка Маргарет Атууд, която беше удостоена с германската литературна награда за мир на Франкфуртския панаир на книгата, заяви, че светът е по-близо от всякога до тоталитаризма от 30-те години на ХХ век, съобщи uk.reuters.com.

Антиутопичният й роман „Историята на прислужницата“, публикуван през 1985 г., отново е сред най-четени книги след като по него беше заснет сериал. Той е за тоталитарно бъдеще, в което млади момичета се изпращат в сексуално робство на богати семейства. 

Избирането на Доналд Тръмп за президент приближи сюжета до действителността заради опитите в някои части на САЩ да бъде ограничено правото на жените да правят аборт. 

„Хората в Европа гледаха на САЩ като на пример за демокрация, свобода, откритост и не искаха да повярват, че нещо такова може да се случи там. Сега обаче времената се променят и за съжаление става все по-възможно да мислим по този начин", заяви Маргарет Атууд. 

Литературната награда за мир се дава от Германската асоциация на книгоиздателите и книгоразпространителите. Тя й беше присъдена за „политическата интуиция и прозорливост, когато става въпрос за опасни скрити тенденции и течения“. 

Сред предишните лауреати на наградата са Орхан Памук, Сюзан Зонтаг, Амос Оз, Вацлав Хавел. Миналата година я спечели Каролин Емке. 

МАРГАРЕТ АТУУД  е родена на 18 ноември 1939 г. Отличена е с „Букър“ за романа й „Слепият убиец“, носител е на наградата „Артър Кларк“. Други нейни известни романи са "Ясновидката", "Наричаха я Грейс", "Одисеята на Пенелопа". Автор е на повече от 40 книги - романи, поезия, есета. Почетен доктор е на много университети.

 

„Казват, че блус певците винаги плачат в халба с бира. Но знаете ли какво? Аз не пия.“

Би Би Кинг, американски китарист, роден на 16 септември преди 99 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Това най-опасно изкуство – науката

 

 

„Кога престанахме да разбираме света“ и е, и не е обичайна книга. Тя е от тези романи, които можем да определим като факшън

За градинаря, смъртта и непосредствения писателски талант

 

Новият роман на Георги Господинов „Градинарят и смъртта“ е обран, стегнат, лапидарен и целеустремен в добрия смисъл на думата

„Софийски музикални седмици“ - ценно музикално-историческо изследване

 

Книгата на Диана Данова-Дамянова ще бъде ценен източник на точна информация не само за изследователите, но и за всеки интересуващ се от явленията в историята и съвремието на музикалната ни култура.