167 заглавия се състезават за най-добър роман, написан на немски език, съобщи германската преса. Става дума все за излезли през последната година произведения от Германия, Австрия и Швейцария. Книгите са дело на 110 издателства, което е рекорд в 10-годишната история на наградата, отбелязват от Борсовия съюз на германските книжари със седалище във Франкфурт на Майн, цитирани от "Дер щандарт". 

Традиционно повечето издателства за германски - 80 на брой. 90 от заглавията са издадени тази пролет, 66 ще се появят на пазара до есента. 11 се продават от есента. Всяко издателство има право да участва с до две заглавия. Журито е седемчленно, като всяка година членовете му се избират наново.

Германската книжна награда е най-важното отличие в бранша и се връчва всеки октомври в началото на Франкфуртския панаир на книгата.Победителят получава 25 000 евро и романът му става автоматично бестселър. Миналата година честта се падна на Луц Зайлер за романа му "Крузо".

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„Понеже всяко правителство, което управлява без съгласието на управляваните, по дефиниция представлява робство.“

Джонатан Суифт, ирландски писател, роден на 30 ноември преди 356 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„Диада“ без доза щастие

„Диада“ е честно реализиран филм, с уверена и с ясни послания режисура, впечатлява и операторска работа

За „Ваймар експрес“ и силата на таланта

 

На финала авторката на филма търси помирителен жест – тя деликатно и предпазливо, премерено и едва ли не извинявайки се, стига до извода, че личността и пристрастията на Мутафова отстъпва пред силата на нейния талант, което си е и самата истина.

Такива, каквито бяхме

 

50 години от премиерата на "Каквито бяхме". Творбата на Полак е сред вечните класики на Холивуд, която може да се гледа винаги и с удоволствие