Лайпцигският панаир на книгата ще се окаже най-прогресиращото литературно събитие в света. Съдим за това по рекорда за посетители, който всяка година бива подобряван. През четирите дни миналата седмица, в които се проведе панаирът, 260 хил. читатели присъстваха на събитията му. За сравнение минала година те бяха 250 хил., а предходната – 186 хил. 

„Ню Йорк таймс” нарече Лайпциг новия Берлин и по всичко личи, че източногерманският град вече диктува събитията в литературата. 

Оборотът на панаира тази година е 45 млн. евро – впечатляващо число. Гостуваха автори от цял свят. Млада сръбска авторка се оплака, че е трябвало да дойде в Лайпциг, за да успее да се срещне с членове на писателския съюз от родината си, защото в Сърбия те били много лошо организирани.

Бежанските проблеми, отношенията между ЕС и Турция, политическите пречки пред литературата, кога е възможна интеграция – всички тези проблеми бяха във фокуса на панаира. Той предложи на гостите си сериозни занимания и безброй забавления. Най-голямото му постижение е изключителното многообразие от интригуващи писателски гласове, отбелязва австрийската преса.

 

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Опитвам се да не гледам напред или назад, опитвам се да продължа нагоре”.

Шарлот Бронте, английска писателка, родена на 21 април преди 209 години 

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.