ХРИСТО ХРИСТОВ, desebg.com

Писателката Теодора Димова ще бъде специалният гост на тазгодишното поклонение в концлагера "Белене", съобщиха от Инициативната група за организиране на събитието, което ще се проведе на 1 юни, събота, от 11,30 часа на Втори обект на дунавския остров Персин.

Там през април 1949 г. комунистическото правителство с министър-председател Георги Димитров създава най-големия лагер за политически противници на тоталитарния режим, през който преминават най-малко 15 000 души, а стотици намират смъртта си в него.

С възстановяването на годишното поклонение през 2023 г. след прекъсването през 2020 г. в пандемията от COVID-19 организаторите на честването въведоха нова форма на публичност, а именно "специален гост на събитието".

Неговата цел е да допринася и утвърждава възпоменателната инициатива на "Белене" като една от формите за почит на жертвите на комунистически тоталитарен режим и предаване на паметта за случилото се с тях към следващите поколения.

Миналата година специален гост на събитието беше Комисията по досиетата с председател Евтим Костадинов, която по време на поклонението представи тематичен документален сборник "Държавна сигурност и лагерът "Белене", съдържащ архивни документи на репресивния апарат на БКП, както и документи от досиета на различни лагеристи, преминали през концлагера.

Тази година организаторите са се спрели на писателката Теодора Димова, защото тя не само засяга темата за комунистическото минало в своето творчество, но и заема открита и ясна гражданска позиция за необходимостта от преосмислянето на тоталитарния режим в България, както и за значението на паметта на обществото към този исторически период.

"Дълбоко се развълнувах от поканата да почетем заедно паметта на жертвите на тоталитарния период. Това е наше задължение пред страданието на нашите предци", заяви пред desebg.com Теодора Димова по повод поканата да бъде специален гост на поклонението на "Белене" 2024.

"Но това е също и грижа за тези, които идват след нас. Защото без паметта за онова, което е било, те остават оголени и без защита, без имунитет към злото, то сменя само външния си вид, в същността си остава същото", допълни тя.

 

Четен, превеждан и отличаван творец

Теодора Димова е сред най-известните и четени български писатели. Авторка е на 9 пиеси, играни в страната и чужбина. Написала е романите "Емине", "Майките", "Адриана", "Марма, Мариам" и "Влакът за Емаус".

През 2007 г. "Майките" спечели Голямата награда за източноевропейска литература на Bank Austria и KulturKontakt. Книгата има 11 издания у нас и е публикувана на 9 езика, между които немски, френски, руски, полски, унгарски, словенски и др. "Адриана" е преведена във Франция и Чехия, по романа е направен и филмът "Аз съм ти".

През 2010 г. книгата й "Марма, Мариам" спечели Националната награда Христо Г. Данов за българска художествена литература. През 2019 г. Теодора Димова стана носител на наградата "Хр. Г. Данов" за цялостен принос в българската книжнина. През 2019 г. излезе романът ѝ "Поразените", който на следващата година се превърна в Роман на годината на НДФ "13 века България", спечели наградата за проза "Перото" и "Цветето на Хеликон" за най-продавана книга.

Носител е на Голямата награда за литература на СУ "Климент Охридски" за 2022 г, както и Вазовата награда за литература за цялостен принос през 2023 г.

През 2023 г. от печат излезе романът й "Не ви познавам", своеобразно продължение на "Поразените". През април 2024 г. творбата бе отличена с наградата на "Цветето на Хеликон" за най-продаван роман през 2023 г.

 

Съпътстващо събитие с участието на Теодора Димова

Освен участие в самото поклонение на 1 юни на остров Персин с Теодора Димова ще се състои и съпътстващ събитие - среща дискусия "Тоталитаризъм, жертви, памет", която ще се проведе в читалището "Христо Ботев - 1892" в Белене на 31 май, петък, от 17.30 часа.

Съпътстващото събитие е организирано от Инициативната група за поклонението на "Белене" 2024 г. съвместно с ръководството на читалището в града.

На срещата дискусия с Теодора Димова могат да присъстват както жители на Белене и близките населени места, така и всички гости, които ще пристигнат в района ден преди събитието на 1 юни на Втори обект на остров Персин.

Водещ и на двете събития на 31 май и 1 юни ще бъде актьорът Руси Чанев.

В момента тече дарителска кампания за организиране на годишното поклонение на "Белене", която може да бъде подкрепена - ТУК.

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

Хайде, братя българи,

към Балкана да вървим.

Там се готви бой юнашки

за свобода, правдини. 

Цветан Радославов, автор на оригинала на българския химн, роден на 19 април преди 162 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.