По традиция вечерта на 9 юли в Сопот беше връчена Националната Вазова награда за литература. Носител на отличието е Теодора Димова - един от най-четените български писатели. Тя гостува в родната къща на Патриарха на българската литература, срещна се с хората, дошли да го почетат, и засади дръвче като символ на дълголетието на големия български творец.

Директорът на дирекция „Международно сътрудничество, европейски програми и регионални дейности“ в Министерството на културата д.н. Силва Хачерян прочете поздравителен адрес от министъра на културата Кръстю Кръстев. 

„Щастлив съм, че Министерството на културата осигури възможността да бъде връчена наградата-символ на словото и на посланието, което носи закодирана нашата мисия като българи. Поздравявам организаторите на това значимо за страната ни събитие, а също и лауреатите на Националната литературна Вазова награда и на Детската Вазова награда! Благодаря Ви за енергията, с която пазите и популяризирате паметта на един от нашите вечни литературни символи, за да пребъде Вазовата България!“, се казва в поздравителния адрес на министър Кръстев. 

Паричната стойност на отличието, връчено от кмета на Сопот Деян Дойнов, е осигурено от Министерството на културата. Комисия в състав: доц. д-р Григорий Вазов, доц. д-р Георги Бърдаров, проф. Боян Биолчев, Атанас Капралов, д-р Стефан Шивачев, Николай Урумов, д-р Борислава Петрова, Иванка Виришапкова и Николай Новаков определи победителя за 2023 г. 

„Вазов е с всеки един българин от всички поколения… Всеки един българин може да се обърне към него като към дядо, към баща, като към свой закрилник. Освен това ние не можем да възприемем Вазов наведнъж, ние го възприемане на етапи, защото неговият мащаб е наистина безкраен. Неговият дух е европейски, неговият дух е световен и ако се съизмерваме с него, ние ще се чувстваме не просто българи, ние ще се чувстваме жители на света“, сподели Теодора Димова при получаването на високото отличие.

Вазовите тържества, както са известни дните около 9 юли, са празник за всички жители и гости на Община Сопот, но са и празник за всички, които почитат словото и вярват в неговата сила.

 

  • ПЪТЕПИС

    "Утре не съществува. Има само днес" - Карибите отвътре

    • Доминиканците са благи и добронамерени хора;
    • Майката тук е на почит, от бащите никой не се интересува, защото майката на децата е сигурна, а бащата никога не е;
    • В Доминикана вечерно време се кара само на дълги светлини. 

„Когато човекът иска да научи — той изследва, когато иска да се скрие от житейските тревоги — той си измисля.”

Максим Горки, руски писател и драматург, роден на 16 март преди 157 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

Един философ разговаря с вечността: Октавиан Палер на български

Сборникът с есета „21 въображаеми писма до 21 велики мъже“ е своеобразна игра с философията и живота на творците, в която игра всичко се променя...

 

 

В традициите на френската кинокласика: „Анора“ като вариация на „Богат, беден“ 

 

Лентата е отличена със „Златна палма“ в Кан, има едно отличие на БАФТА  - за кастинг и  „Оскар"-и - за най-добър филм, режисура, сценарий и монтаж. 

"Любомир Пипков. Писма от Париж": ценна работата на Юлиан Куюмджиев

Тези 153 писма са изпълнени с ценна, многостранна информация. Споделяните от двайсетинагодишния младеж интимни детайли за извънредно трудния му живот, с недостатъчни средства и без добър френски език...