Теодора Димова  - автор на романите „Майките“, „Поразените“, „Първият рожден ден“, получи Голямата награда за литература на Софийския университет за 2022 година, съобщи издателство „Сиела”. Тържествената церемония се състоя днес, 22 ноември, в аулата на университета, а наградата е връчена от ректора проф. Анастас Герджиков.

Тази година Теодора Димова беше отличена и с френската литературна награда „Фрагонар“ за романа ѝ от 2019 г. „Поразените“ (превод: Мари Врина-Николов).

В словото си при получаването на наградата Теодора Димова споделя:

„Писането изисква самодисциплина, духовна аскеза, концентрацията на хирург по време на операция. Писането не търпи пустословието, бохемската фриволност, пресметливостта, техническата обиграност. То не трябва да се съобразява с външни критерии, като харесване и нехаресване, успех или провал, известност или забрава. Всеки роман е като отделен човек, появява се по уникален начин, има собствена съдба, точно така, както е и при хората“. 

Във връзка с войната в Украйна авторката на „Поразените“ мечтае един ден писателите да пишат така и да имат такова влияние в обществото, че да не позволяват никога повече да започва война.

Голямата награда за литература на СУ, която е учредена през 1999 г.,  се присъжда на всеки две години като признание за цялостното литературно творчество на изтъкнат български автор. Лауреати на наградата през годините са писатели като Вера Мутафчиева, Борис Христов, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Константин Павлов, Антон Дончев, Валери Петров и др.

Добавете коментар


Защитен код
Обнови

„През целия си живот бях преследван от мисълта, че очевидно мъжете не искат да бъдат свободни. Те винаги искат да бъдат роби на някого, например на кариера или жена.“

Марчело Мастрояни, италиански актьор, роден на 28 септември преди 99 години

Анкета

Остава ли ви време да четете книги?

Да, както винаги - 80%
Все по-малко - 20%
Не чета изобщо - 0%

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

"Камъчета под езика" - рядка и дълбока книга

 

Написаното от Марин Георгиев е амалгама от автобиография, история, литература и конюнктура, строги и точни наблюдения на писатели и поети, на характерите и поведението им, както и превъплъщенията им и преди, и сега

Прометей, герой и жертва

 

Без съмнение „Опенхаймер“ ще бъде един от най-добрите филми в историята на киното. Невероятна операторска работа, изключителна актьорска игра и впечатляващи саундтраци.

Не губете време...

Нагоре по стълбата, която води надолу

 

 „Астероид Сити“ на Уес Андерсън  - ЗАЩО?