Теодора Димова  - автор на романите „Майките“, „Поразените“, „Първият рожден ден“, получи Голямата награда за литература на Софийския университет за 2022 година, съобщи издателство „Сиела”. Тържествената церемония се състоя днес, 22 ноември, в аулата на университета, а наградата е връчена от ректора проф. Анастас Герджиков.

Тази година Теодора Димова беше отличена и с френската литературна награда „Фрагонар“ за романа ѝ от 2019 г. „Поразените“ (превод: Мари Врина-Николов).

В словото си при получаването на наградата Теодора Димова споделя:

„Писането изисква самодисциплина, духовна аскеза, концентрацията на хирург по време на операция. Писането не търпи пустословието, бохемската фриволност, пресметливостта, техническата обиграност. То не трябва да се съобразява с външни критерии, като харесване и нехаресване, успех или провал, известност или забрава. Всеки роман е като отделен човек, появява се по уникален начин, има собствена съдба, точно така, както е и при хората“. 

Във връзка с войната в Украйна авторката на „Поразените“ мечтае един ден писателите да пишат така и да имат такова влияние в обществото, че да не позволяват никога повече да започва война.

Голямата награда за литература на СУ, която е учредена през 1999 г.,  се присъжда на всеки две години като признание за цялостното литературно творчество на изтъкнат български автор. Лауреати на наградата през годините са писатели като Вера Мутафчиева, Борис Христов, Йордан Радичков, Ивайло Петров, Константин Павлов, Антон Дончев, Валери Петров и др.

  • БЕЗСМЪРТИЕ

    Девизът „Свобода или смърт“ навърши 250 години

    Фразата е използвана за първи път в църква, когато адвокатът и законодател Патрик Хенри държи пламенна реч, за да убеди колонистите от Вирджиния да се подготвят за война срещу потисническата Великобритания

„Ако приемем, че вечност не означава безкрайна продължителност от време, а безвремие, тогава вечният живот принадлежи на тези, които живеят в настоящето.“

Лудвиг Витгенщайн, австрийски философ, роден на 26 април преди 136 години

Европейски дни на наследството: В историческите музеи в Плевен и Бяла Черква

Skif.bg горещо препоръчва за посещение и двете места

„Толкин” на Дом Карукоски (ревю)

 

Пиршество за почитателите на английското кино.

"Пътуване до Хавай" на Хесус дел Серо (ревю)

От същата "серия" е и "Пътуване с татко" (2016) на Анка Мируна Лазареску - отново за бягството отвъд Желязната завеса и за трагичните последици от връщането пак зад нея.

„И аз слязох“ - завещанието на Владимир Зарев

 

Писателят стриктно се придържа към евангелския текст, самият той се стреми да бъде стегнат, лапидарен, обран, ефективен, бяга от многословието...

Възродени звездни мигове от оперното изкуство

 

„Запленени от сцената“ от Огнян Стамболиев – книга от портрети на оперни творци

Дневникът на Борис Делчев – разрез на соцепохата

 С какво обаче записките на литературния критик са чак толкова опасни? Двадесет години след първата публикация, когато страстите са стихнали, а и почти никой от действащите лица вече не е сред живите, те вече се четат по друг начин.